Inwestycje

FILTRUJ

Aktualności

2021.01.08 16:30

Pociągi na zrewitalizowanej linii

Pociągi mogą już korzystać ze zrewitalizowanej trasy kolejowej Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle. Nowe tory, rozjazdy, obiekty inżynieryjne pozwalają na osiągnięcie wyższych prędkości, przy jednoczesnym ograniczeniu hałasu i wibracji. Z odnowionych przejazdów kolejowo-drogowych i wiaduktów korzystają także zmotoryzowani.

2020.12.11 9:00

Kolejowo znaczy ekologicznie

Lepsza jakość powietrza, mniejszy hałas, a także niższe zużycie energii – to tylko niektóre korzyści z transportu kolejowego. Rewitalizacja linii kolejowej jest najlepszym sposobem na odciążenie dróg i przeniesienie tysięcy ton towarów na tory. To z kolei oznacza pozytywny wpływ na środowisko.

2020.12.08 16:14

Rewitalizacja czyli co?

Montaż nowej sieci trakcyjnej, zautomatyzowane rozjazdy, które pozwalają na płynną i bezpieczną zmianę kierunku jazdy [czy nie powinno być: „toru”?], a także nowa nawierzchnia torowa przenosząca większe obciążenia. Rewitalizacja linii kolejowej to złożony proces budowlany. Co się za nim kryje? Zapraszamy do zapoznania się z infografiką.

2020.10.21 11:21

Jak działają stacje towarowe?

Na modernizowanych liniach kolejowych Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle znajdują się dwie stacje towarowe – Toszek Północ i Rudziniec Gliwicki. To ważne obiekty, które obsługują kolejowy przewóz towarów. Co dzieje się na takich stacjach i w jaki sposób korzystają z nich pociągi towarowe? Zapraszamy do zapoznania się z infografiką.

2020.10.15 14:14

Podobne obiekty, różne technologie

Na modernizowanej trasie Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. odnowiły wiele mostów i wiaduktów. Każda konstrukcja wymagała indywidualnego podejścia. Zapraszamy do zapoznania się z infografiką, pokazującą czym różniły się prace na poszczególnych obiektach.

2020.10.07 14:15

Zgrzewanie szyn na linii 153 na odcinku Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki

Trwają prace na torze nr 2 linii 153. To jeden z ostatnich etapów inwestycji Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle. W szybkim montażu szyn pomaga specjalistyczna maszyna – zgrzewarka szynowa, która może poruszać się zarówno po drogach jak i po szynach.

Technologia zgrzewania torów sprawia, że przejeżdżające pociągi generują mniejsze drgania i hałas. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z pracy zgrzewarki oraz dodatkowych prac torowych.

 

 

2020.10.04 13:17

Szybszy przewóz towarów koleją dzięki rewitalizacji

Inwestycja prowadzona na liniach kolejowych Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle pozwoli na szybszy przewóz towarów koleją. Na zrewitalizowanej trasie pociągi będą mogły rozpędzić się do 90 km/h. Co sprawia, że składy towarowe przyspieszą? Zapraszamy do zapoznania się z infografiką.

 

 

2020.09.19 15:56

Trwają prace na torze nr 2 linii 153 na odcinku Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki

Prace na torze nr 2 obejmują między innymi wymianę szyn, podkładów i sieci trakcyjnej przynależnej do toru. To kontynuacja inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na liniach kolejowych Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle. Po zrewitalizowanym torze nr 1 jeżdżą już pociągi towarowe. Zapraszamy do zapoznania się z galerią przedstawiającą prace.

 

2020.09.02 9:43

Profilowanie wieńczy przebudowę

Jednym z ostatnich etapów prac na modernizowanych i rewitalizowanych liniach kolejowych jest użycie profilarki – maszyny, dzięki której podkłady i szyny zyskują stabilność pozwalającą na wytrzymanie wielotonowych nacisków pędzących pociągów. Zapraszamy do zapoznania się z jej działaniem.

2020.08.26 9:15

Szybkie i bezpieczne przejazdy nad DK94

Wiadukt nad drogą krajową nr 94 to ważny obiekt na trasie Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle. Prace, które na nim wykonaliśmy, zapewniły możliwość szybkich, komfortowych i bezpiecznych przejazdów. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.

 

2020.08.16 8:59

Jak wzmacniamy podtorze?

Jak to się dzieje, że pociągi jeżdżą szybko i bezpiecznie? Niezwykle istotne w tym kontekście jest podtorze, czyli „fundament” toru kolejowego. Dzięki niemu szyny nie przemieszczają się i nie odkształcają pod wielotonowymi obciążeniami przejeżdżających pociągów. Na czym polega wzmacnianie podtorza? Zapraszamy do zapoznania się z infografiką.

2020.08.12 12:38

Rewitalizacja dla korzyści

Jest szybciej, bezpieczniej, ekologicznie i ciszej. To tylko pozytywnych efektów rewitalizacji trasy kolejowej Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle. Na zmianach skorzystają między innymi mieszkańcy, samorządy, biznes i kierowcy. Zapraszamy do zapoznania się z korzyściami, jakie przyniosła inwestycja.

2020.08.05 9:49

Uwaga, łuk!

Jak to się dzieje, że pociąg może sprawnie i bezpiecznie skręcać, pomimo swojego ciężaru i prędkości? Jak wygina się szyny, aby tworzyły łuk? Czy na trasie pociągu może się znaleźć ostry „zakręt”? Wszystko wyjaśnia poniższa infografika.

2020.07.15 13:12

Więcej towarów na torach. Zmodernizowaliśmy stację towarową Toszek Północ

Modernizacja stacji Toszek Północ była związana z remontem trasy kolejowej Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle. Prace rozpoczęły się w pierwszej połowie 2018 roku. Obecnie na stacji znajdują się nowe tory i sieć trakcyjna oraz nowoczesne, mechaniczne rozjazdy. Stacja może obsłużyć cięższe, dłuższe i mocniejsze składy kolejowe.

2020.07.08 16:24

Towary jadą szybciej i bezpieczniej nad Kanałem Gliwickim

Remont pierwszego przęsła mostu nad Kanałem Gliwickim należał do najważniejszych prac prowadzonych w ramach rewitalizacji trasy Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle. Poniższa infografika pokazuje efekt inwestycji, która usprawniła i przyspieszyła ruch pociągów.

2020.06.18 16:25

Szybko, nowocześnie, bezpiecznie. Zrewitalizowaliśmy tory z użyciem pociągu do potokowej wymiany nawierzchni torowej (PUN)

Do rewitalizacji linii kolejowych na odcinku Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle wykorzystaliśmy pociąg do potokowej wymiany nawierzchni torowej, nazywany w skrócie PUN. Dzięki jego pracy możliwa jest wymiana nawet 1200 metrów linii kolejowej dziennie, a jego użycie skróciło prace o kilka tygodni. To jedna z największych maszyn budowlanych wykorzystywanych przy przebudowie torów kolejowych.

2020.06.02 15:11

Wyremontowaliśmy pierwsze przęsło mostu nad Kanałem Gliwickim

Most nad Kanałem Gliwickim to jeden z najważniejszych obiektów inżynieryjnych na linii Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle. Wyremontowaliśmy pierwsze przęsło, a pod koniec czerwca zakończymy prace na drugim. Dzięki temu pociągi pojadą dwoma wyremontowanymi torami rozwijając prędkość do 90 km/h.

2020.05.21 14:42

Zmodernizowaliśmy stacje towarowe w Toszku i Rudzińcu

Dzięki prowadzonej przez nas rewitalizacji linii kolejowej Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle pociągi sprawnie i szybko przetransportują większe ilości towarów. Będzie to możliwe między innymi za sprawą zakończonych prac modernizacyjnych na stacjach towarowych Toszek i Rudziniec Gliwicki. Wymieniliśmy tam nawierzchnię torową oraz sieć trakcyjną, a także zamontowaliśmy nowoczesne, mechaniczne rozjazdy, które poprawią płynność i bezpieczeństwo ruchu pociągów.

2020.05.12 14:52

Jak łączymy szyny i podkłady?

Obecnie odchodzi się już od przytwierdzania szyn do podkładów za pomocą śrub. Zamiast tego stosowane są tzw. przytwierdzenia sprężyste. Pozwalają one nie tylko na lepsze tłumienie drgań wywołanych przez przejeżdżający skład, ale także pełnią funkcję izolatora elektrycznego. Jak to wygląda w praktyce? Zobaczcie infografikę.

2020.04.27 13:12

Kończymy remont linii nr 681

Kończą się prace remontowe na linii kolejowej nr 681 od Nowej Wsi do Starego Koźle. Prace finalizujące przebudowę polegały na łączeniu szyn metodą zgrzewania, co pozwala na eliminacje charakterystycznego stukotu pociągów jadących po tak wykonanym torze. Przywrócenie ruchu kolejowego na tej linii planowane jest na maj 2020 r.

2020.04.23 14:49

Oddaliśmy kolejny odcinek remontowanej linii

Kolejny fragment remontowanej przez nas linii kolejowej Toszek – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle został ukończony. Na całym odcinku nie tylko zamontowaliśmy nowe tory i sieć trakcyjną, ale także odnowiliśmy most kolejowy nad Kanałem Kędzierzyńskim.

2020.04.20 12:38

Podnieśliśmy 100 tonowe przęsło

Jak bezpiecznie podnieść metalowy element o wadze…100 ton? Przed takim wyzwaniem stanęli inżynierowie odpowiedzialni za remont drugiego przęsła wiaduktu kolejowego w Paczynie. Operacja została przeprowadzona z wykorzystaniem podnośników hydraulicznych. Dzięki podniesieniu przęsła możliwy był remont podpór i wymiana zużytych łożysk.

2020.04.17 15:57

Gotowy most nad Kanałem Kędzierzyńskim

Zakończyliśmy przebudowę najważniejszego obiektu inżynieryjnego na linii nr 199. Most kolejowy nad Kanałem Kędzierzyńskim uzyskał pozwolenie na użytkowanie, a ruch pociągów na obiekcie został wznowiony. Remont mostu trwał nieco ponad rok. Linia nr 199 jest ważną linią towarową, która pozwala między innymi na transport towarów ze Śląska na północ w kierunku portów morskich. Dzięki przeprowadzonej przebudowie pociągi będą transportować większe ilości towarów w krótszym czasie.

2020.03.17 16:06

Próby obciążeniowe na Kanale Kędzierzyńskim

Przeprowadziliśmy próby obciążeniowe wyremontowanego mostu nad Kanałem Kędzierzyńskim. Zadanie to polega na kilkukrotnym przejechaniu ciężką lokomotywą po obiekcie. Specjaliści podczas takiej próby monitorują poziom ugięcia konstrukcji. Następnie dane trafiają do końcowej analizy. Most nad Kanałem Kędzierzyńskim to jeden z najważniejszych obiektów inżynieryjnych na remontowanej obecnie linii kolejowej nr 199 łączącej Rudziniec Gliwicki i Kędzierzyn Koźle.

2020.02.19 13:14

Pociągi korzystają z wyremontowanych torów

Od listopada zeszłego roku pociągi korzystają z wyremontowanego toru linii nr 153 pomiędzy Toszkiem a Rudzińcem Gliwickim. Każdego miesiąca przejeżdża tędy średnio 288 pociągów, głównie towarowych.

2020.02.12 13:06

Przyczółki jak nowe

Przyczółki to skrajne podpory mostów lub wiaduktów. Po latach eksploatacji one również wymagają renowacji. Jak ona przebiega? Tłumaczymy na przekładzie przyczółków wiaduktu kolejowego w Paczynie.

2020.02.03 13:04

Sieć trakcyjna na solidnych podstawach

Trwają prace związane z przebudową sieci trakcyjnej. Ich efektem będzie instalacja tzw. ciężkiej sieci trakcyjnej, która umożliwia przejazd mocniejszych składów, a tym samym przewóz większej ilości towarów. Podstawą montowanych słupów trakcyjnych są prefabrykowane pale fundamentowe.

2020.01.17 12:56

Nastawnie jak nowe

Choć gabarytowo nie należą do największych, to jednak ich rola jest nie do przecenienia. Nastawnie kolejowe to obiekty, które w trakcie przebudowy linii kolejowej zyskują nowe oblicze. Nie inaczej było w przypadku nastawni w Sławięcicach i Toszku. Oba obiekty zostały wyremontowane i zyskały nowe wyposażenie.

2020.01.10 13:01

Odnowiony wiadukt kolejowy w Toszku

Zakończyła się przebudowa wiaduktu kolejowego w Toszku. Tu krzyżują się dwie ważne linie kolejowe. Poniższa infografika prezentuje stan przed i po wykonanych pracach.

2020.01.02 12:45

Nowy w miejsce starego

Od kwietnia zeszłego roku prowadziliśmy prace remontowe mostu kolejowego nad Kanałem Kędzierzyńskim. W efekcie na początku tego roku konstrukcja jest niemal gotowa. Poniższa infografika prezentuje zakres prac wykonany podczas renowacji mostu.

2019.11.26 11:13

Odcinek Toszek – Rudziniec Gliwicki gotowy!

To jeden z najwazniejszych momentów i kamieni milowej całej inwestycji. Po dwóch latach rewitalizacji oddajemy do użytku odcinek Toszek Pólnoc – Rudziniec Gliwicki. Poniżej prezetujemy zakres wykonanych prac i historię przebudowy.

2019.11.16 10:22

Odnowione przejazdy kolejowo-drogowe

Na prowadzonej przez nas rewitalizacji linii kolejowej skorzystali także kierowcy. Mogą oni już korzytsać z odnowionych przejazdów kolejowo-drogowych w Bycinie i Pławniowicach. Sprawdcie, jak te obiekty wyglądały przed, a jak po remoncie.

2019.10.28 11:18

Efekty rewitalizacji

Odnowione stacje kolejowe, wygodne perony, przejścia dla pieszych, czy przejazdy kolejowo-drogowe. Wszystkie te zmiany związane z zakończonym procesem rewitalizacji odcinka linii kolejowych z Chybia do Nędzy pozytywnie wpływają na komfort zarówno pasażerów, jak i okolicznych miezkańców i kierowców. Podsumowaliśmy najwazniejsze zalety przeprowadzonej inwestycji.

2019.10.23 15:11

Linia Chybie – Żory – Rybnik – Nędza/Turze wyremontowana!

Ukończyliśmy rewitalizację odcinka linii kolejowych Chybie – Żory – Rybnik – Nędza/Turze. W ciągu dwóch lat prowadzonych prac wyremontowaliśmy 60 kilometrów torów i ponad 80 obiektów inżynieryjnych. Sprawdź, jak zmieniła się przebudowana linia kolejowa.

2019.10.16 15:50

Siły i środki

Kończąca się właśnie rewitalizacja linii kolejowej Chybie – Żory – Rybnik – Nędza/Turze wymagała zaangażowania znacznych sił i środków. Tysiące ton materiałów budowlanych, dziesiątki maszyn i urządzeń. Poniższa infografika prezentuje najważniejsze z liczb charakteryzujących projekt.

2019.10.04 15:38

Kończymy remont mostu nad Kanałem Gliwickim

Kończymy prace remontowe jednego z najważniejszych obiektów inżynieryjnych na linii Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki. Most nad kanałem gliwickim – bo o nim mowa – przeszedł kilka etapów prac modernizacyjnych. Poniższa infografika prezentuje najważniejsze z nich.

2019.10.03 10:45

W ekspresowym tempie

Czy możliwe jest przeprowadzenie remontu linii kolejowej w kilka dni? Możliwe. Taka sytuacja miała miejsce niedawno na jednym z odcinków rewitalizowanego przez nas odcinka Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki.

2019.09.30 15:22

Ważniejsze prace na odcinku Chybie – Nędza/Turze

Intensywne prace remontowe linii Chybie – Żory – Rybnik – Nędza/Turze rozpoczęliśmy w wakacje 2017 roku. Niemal w każdym kwartale wyznaczaliśmy sobie główne cele do zrealizowania. Teraz przy podsumowaniu inwestycji, przypominamy te najważniejsze.

2019.09.27 13:27

Wkrótce „operacja nasuwanie”

Na początku października rozpoczniemy proces nasuwania ważącego ponad 300 ton przęsła mostu kolejowego nad Kanałem Kędzierzyńskim. To ukoronowanie prac remontowych jakie wykonaliśmy na tym obiekcie. Samo nasuwanie to skomplikowany i wymagający proces, którego szczegóły wyjaśnią poniższa infografika i videoinfografika.

2019.09.23 13:14

Mocno naciskamy

Naciskamy na szybki postęp prac przy rewitalizacji naszej linii. Dosłownie i w przenośni. W związku z dobiegającymi końca pracami na obiektach mostowych i wiaduktach przeprowadzone zostaną próby naciskowe (obciążeniowe). W ich trakcie mierzy się tzw. strzałki ugięcia. O co w tym chodzi? Wyjaśni infografika.

2019.09.20 14:06

Uwaga! Zastępcza komunikacja autobusowa

W związku z pracami sieciowymi na odcinku Sławięcice – Kędzierzyn-Koźle, ruch pasażerski na odcinku Gliwice – Kędzierzyn-Koźle będzie prowadzony z wykorzystaniem zastępczej komunikacji autobusowej. Prosimy o zapoznanie się z poniższą infografiką.

2019.09.19 13:42

Gigant na budowie

Ten dźwig mógłby unieść czołg i to nie koniec jego możliwości. Podczas remontu wiaduktu kolejowego w Toszku użyliśmy ciężkiego dźwigu zdolnego przenieść obiekty o masie przekraczającej 500 ton! Jak to działa? Zobaczcie poniższą infografikę.

2019.09.11 11:51

Z Gliwic do Kędzierzyna autobusem

W związku z pracami sieciowymi prowadzonymi na odcinku Rudziniec Gliwicki – Nowa Wieś, ruch pasażerski na odcinku Gliwice – Kędzierzyn-Koźle będzie prowadzony z wykorzystaniem zastępczej komunikacji autobusowej. Poniższa infografika prezentuje terminy obowiązywania zastępczej komunikacji autobusowej oraz lokalizację przystanków.

2019.08.22 10:33

Pięć faktów o sieci trakcyjnej

Sieć trakcyjna to nieodzowny element nowoczesnej linii kolejowej. Nie inaczej jest w przypadku rewitalizowanej linii kolejowej Toszek – Stare Koźle. Właśnie teraz instalujemy sieć trakcyjną na najważniejszych stacjach. Poniżej prezentujemy kilka faktów związanych z działaniem sieci trakcyjnej, które mogą Was zaskoczyć.

2019.08.19 10:05

Zwiększamy zakres projektu

Dodatkowe rozjazdy, które usprawnią ruch kolejowy, mocniejsza sieć trakcyjna, czy nieplanowany wcześniej remont przejazdu kolejowo-drogowego. To zakres prac dodatkowych, jakie wykonamy na rewitalizowanej linii kolejowej Toszek – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle. Szczegóły przedstawia poniższa infografika.

2019.08.12 10:12

Most, czyli co?

Płaskie, łukowe, metalowe, betonowe. Bez mostów i wiaduktów przeprowadzenie linii kolejowej byłoby niemożliwe. Poniższa videoinfografika, na przykładzie rewitalizowanej obecnie linii kolejowej Toszek – Stare Koźle, prezentuje najczęściej występujące rodzaje mostów i wiaduktów kolejowych.

2019.07.26 11:48

Wiadukt w Toszku

To jeden z ważniejszych obiektów inżynieryjnych na rewitalizowanej linii kolejowej Toszek – Stare Koźle. Kluczowy dla przywrócenia ruchu na remontowanym odcinku. Wiadukt kolejowy w Toszku zyskał nowe przęsło, które na miejsce zostało przywiezione w dwóch częściach. Z wideoinfografiki dowiesz się jak przebiegał remont obiektu.

2019.07.18 22:54

Uwaga! Zastępcza komunikacja autobusowa

W związku z pracami prowadzonymi na rewitalizowanej linii kolejowej Chybie –
Żory – Rybnik – Nędza/Turze wprowadzamy zastępczą komunikację autobusową
pomiędzy stacjami Racibórz i Sumina.

2019.07.15 10:52

Z myślą o lokalnych społecznościach

Remont linii kolejowej prowadzony jest nie tylko w centrach miast, ale także poza nimi. Z myślą o podniesieniu bezpieczeństwa na odcinku Toszek – Stare Koźle wyremontujemy także przejazdy kolejowo-drogowe ważne z punktu widzenia lokalnych społeczności.

2019.07.08 15:20

Budujemy wiadukt w Toszku

To jeden z ważniejszych obiektów inżynieryjnych na rewitalizowanej linii kolejowej Toszek – Stare Koźle. Wiadukt kolejowy w Toszku przechodzi właśnie gruntowną przemianę. Obiekt zyskał zupełnie nowe przęsło. Odnowione zostały także jego podpory i fundamenty.

2019.07.01 10:05

Objazdy w Bycinie

Uwaga kierowcy!
W związku z remontem przejazdu kolejowo-drogowego w Bycinie w dniach 5 – 7 lipca 2019 r. wyznaczone zostaną objazdy. Prosimy o zapoznanie się z poniższą infografiką prezentującą ich przebieg.

2019.06.27 10:56

W transporcie towarowym stawiamy na tory

Dzięki prowadzonej przez nas rewitalizacji linii kolejowej Toszek – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle pociągi będą mogły transportować większą ilość towarów w krótszym czasie. Wspomniana linia jest jedną z kilku linii towarowych, jakie remontujemy obecnie na terenie województwa śląskiego. Poniższa infografika prezentuje inne prowadzone przez nas projekty, których celem jest modernizacja linii towarowych. Po ich zakończeniu poprawi się bezpieczeństwo w ruchu kolejowym, ale także drogowym. Więcej towarów na torach, oznacza bowiem mniejszy tłok na ulicach.

2019.06.17 15:55

Z Gliwic do Kędzierzyna autobusem

W związku z pracami sieciowymi prowadzonymi na stacji Sławięcice wprowadzamy zastępczą komunikację autobusową na trasie Gliwice – Kędzierzyn-Koźle. Prosimy o zapoznanie się z terminami oraz lokalizacją przystanków.

2019.06.06 11:56

UWAGA! Objazdy

W związku z remontem przejazdu kolejowo-drogowego kierowcy korzystający z drogi powiatowej Pławniowice – Taciszów będą korzystać z objazdów. Prosimy o zapoznanie się w poniższą mapą prezentującą trasę objazdu.

2019.05.27 17:22

Nowe perony dla podróżnych

28 maja oddajemy do użytku nowy peron wyspowy na stacji Sumina oraz perony na przystankach Górki Śląskie, Szymocice i Nowa Wieś.

2019.05.17 14:08

Kolejowy „kombajn” na rewitalizowanej linii Toszek – Stare Koźle

To jedna z najbardziej skomplikowanych i okazałych maszyn kolejowych. Jej prawidłowa nazwa to: „pociąg do potokowej wymiany nawierzchni kolejowej” ale kolejarze nazywają ją krótko: maszyna PUN. Właśnie dzięki jej wykorzystaniu na kilkukilometrowym odcinku rewitalizowanej obecnie linii kolejowej Toszek – Stare Koźle udało się przyspieszyć prace nawet o kilka tygodni. Jak to wyglądało? Poniżej film.

2019.04.23 9:22

UWAGA: Zastępcza komunikacja autobusowa Racibórz – Kuźnia Raciborska

W związku z pracami prowadzonymi na rewitalizowanej obecnie linii kolejowej Chybie – Nędza/Turze od 23 kwietnia wprowadzamy zastępczą komunikację autobusową na wybranych odcinkach. Będzie ona obowiązywała do 28 maja. Aby maksymalnie usprawnić podróż w czasie obowiązywania zastępczej komunikacji autobusowej w wybranych terminach zamykane będą fragmenty linii. Z tego powodu zachęcamy do zapoznania się z poniższymi infografikami, które pozwolą sprawdzić zakres obowiązywania zastępczej komunikacji autobusowej na danym odcinku oraz termin jej obowiązywania.

2019.04.20 16:27

UWAGA: Zastępcza komunikacja autobusowa Katowice – Racibórz

W związku z pracami prowadzonymi na rewitalizowanej obecnie linii kolejowej Chybie – Nędza/Turze od 23 kwietnia wprowadzamy zastępczą komunikację autobusową na wybranych odcinkach. Będzie ona obowiązywała do 28 maja. Aby maksymalnie usprawnić podróż w czasie obowiązywania zastępczej komunikacji autobusowej w wybranych terminach zamykane będą fragmenty linii. Z tego powodu zachęcamy do zapoznania się z poniższymi infografikami, które pozwolą sprawdzić zakres obowiązywania zastępczej komunikacji autobusowej na danym odcinku oraz termin jej obowiązywania.

2019.04.05 10:02

Zmieniamy sieć trakcyjną na mocniejszą.

Więcej prądu na linii kolejowej
To już pewne. Na rewitalizowanym obecnie fragmencie linii kolejowej Toszek – Stare Koźle zainstalujemy sieć trakcyjną o wyższych parametrach niż pierwotnie planowane. Aneks w tym zakresie podpisaliśmy niedawno z wykonawcą tego odcinka. Jakie są najważniejsze zalety montażu tzw. ciężkiej sieci trakcyjnej tłumaczy poniższa infografika.

2019.03.29 13:16

Barki remontują linię kolejową

Podczas remontu linii kolejowej wykorzystujemy wiele specjalistycznych maszyn budowlanych. Pokazywaliśmy już działanie podbijarek torowych, palownic, czy pociągu do tzw. potokowej wymiany torów. Zdarza się, że w prowadzeniu remontu pomagają nam także… barki rzeczne. Wykorzystamy je m.in. podczas remontu mostu kolejowego nad Kanałem Kędzierzyńskim.

2019.03.19 9:38

Pasażerowie chętnie korzystają z odnowionej stacji Rybnik

Podwyższone, wygodne perony, nowy system nagłośnienia, windy i platforma przyschodowa — to tylko niektóre z udogodnień, z jakich od lipca zeszłego roku korzystają pasażerowie w Rybniku. Remont tutejszej stacji był jednym z ważniejszych elementów prowadzonej przez nas rewitalizacji linii kolejowej Chybie – Żory – Rybnik – Nędza/Turze. Postanowiliśmy sprawdzić, ilu pasażerów mogło już skorzystać z efektów remontu. Poniżej prezentujemy dane przewoźników kolejowych.

2019.03.13 14:05

Mierzymy postęp prac

Poziom zaawansowania prac na modernizacyjnych przez nas liniach kolejowych stale rośnie. Co chwilę oddajemy do użytku nowe obiekty inżynieryjne, stacje czy przystanki. Pora na podsumowanie. Poniższa infografika obrazuje najważniejsze wskaźniki, które pozwalają określić, ile prac już wykonaliśmy, a ile jeszcze przed nami.

2019.03.08 16:22

Z Chybia do Suminy po nowych torach

Pasażerowie mogą już korzystać z wyremontowanych torów na odcinku Chybie – Sumina. To jedno z ważniejszych połączeń kolejowych na terenie województwa śląskiego, z którego korzystają mi.in. mieszkańcy Rybnika i Żor. Oprócz torów przebudowane zostały przejazdy kolejowo-drogowe, systemy sterowania ruchem kolejowym, ważne obiekty inżynieryjne. Modernizację przeszły też stacje kolejowe w Żorach i Rybniku. Zakres przeprowadzonych prac prezentuje poniższa videoinfografika.

2019.02.26 10:54

Wymieniamy sygnalizatory

Podobnie jak kierowcy, tak i maszyniści prowadząc pociąg muszą zwracać uwagę na sygnały świetlne. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Kolejowe sygnalizatory świetlne są o wiele bardziej skomplikowane, a maszynista musi zapamiętać nawet kilkadziesiąt (!) różnych sygnałów. Podczas remontu linii kolejowej Toszek – Stare Koźle także wymieniamy semafory świetlne. Aby przybliżyć nieco sposób ich działania prezentujemy poniższą infografikę.

2019.02.12 15:16

W Rybniku nie wysiądziesz

W związku z prowadzonym przez nas remontem w dniach 14-25 lutego 2019 r. nieczynny będzie jeden z peronów stacji Rybnik. Pociągi regionalne oraz dalekobieżne będą w tym czasie zatrzymywać się na przystanku kolejowym Rybnik Piaski. Dla zapewnienia komunikacji pomiędzy stacjami Rybnik oraz Rybnik Piaski wprowadzamy zastępczą komunikację autobusową.

2019.02.08 11:23

Autobusem z Raciborza do Suminy

W związku z pracami prowadzonymi na rewitalizowanej linii kolejowej Chybie – Żory – Rybnik – Nędza/Turze wprowadzamy zastępczą komunikację autobusową pomiędzy stacjami Racibórz i Sumina.

2019.02.05 10:14

Strumień reaktywacja!

Ostatni raz pociągi pasażerskie zatrzymywały się tu na początku obecnego stulecia. Obecnie, dzięki prowadzonej rewitalizacji linii kolejowej Chybie – Żory – Rybnik – Nędza/Turze Stacja Strumień powróciła na kolejową mapę Polski. Nowe wiaty, tablice informacyjne, a przede wszystkim wyremontowane tory – to nowe oblicze tej niewielkiej, ale ważnej stacji, której historia sięga czasów międzywojennych.

2019.01.28 15:31

Zastępcza komunikacja autobusowa pomiędzy Raciborzem a Rydułtowami

W związku z pracami prowadzonymi na rewitalizowanej linii kolejowej Chybie – Żory – Rybnik – Nędza/Turze, od 1 do 28 lutego 2019 roku w godzinach 9:30-11:30 wprowadzamy zastępczą komunikację autobusową pomiędzy Raciborzem a Rydułtowami. Poniższa videoinfografika i infografika prezentują lokalizacje poszczególnych przystanków.

2019.01.23 17:01

W zimie podgrzewamy rozjazdy

Nowoczesna linia kolejowa musi być odporna na trudne warunki atmosferyczne, w tym silne mrozy. Dlatego projektując jej przebudowę, uwzględniamy także montaż odpowiednich systemów pozwalających na sprawną eksploatację w zimie. Jednym z nich jest EOR – czyli system Elektrycznego Ogrzewania Rozjazdów. Zasadę działania takiego systemu prezentuje poniższa infografika.

2019.01.11 16:33

Remontujemy stację Sumina

Trwają prace remontowe na terenie stacji Sumina. Mimo że położona w niewielkiej miejscowości, jest to ważna stacja kolejowa o długiej i ciekawej historii. Poniżej prezentujemy najciekawsze informacje związane z rewitalizacją stacji.

2019.01.04 14:50

Z Żor do Rybnika autobusem

Dobiega końca prowadzona przez nas rewitalizacja linii kolejowej Chybie – Żory – Rybnik – Nędza/Turze na odcinku Żory – Rybnik. W dniach 7 i 8 stycznia 2019 roku oraz 16, 21 i 22 lutego 2019 roku robotnicy będą tam wymieniać sieć trakcyjną oraz montować urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Z tego powodu odcinek będzie zamknięty dla ruchu pociągów. Dla pasażerów udostępniona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa. Poniższa videoinfografika i infografika prezentują lokalizację poszczególnych przystanków.

 

2019.01.04 8:59

Przebudujemy most kolejowy nad Kanałem Kędzierzyńskim

Już za kilka tygodni ruszy remont mostu kolejowego nad Kanałem Kędzierzyńskim. Prace rozpoczną się od rozbiórki istniejącej konstrukcji. Następnie zbudujemy nową przeprawę. Jak będzie ona wyglądać? Zapraszamy do obejrzenia poniższej infografiki.

2018.12.28 10:46

Tak działa szlifierka torowa

Szyny trzeba naostrzyć. Dla osób niezwiązanych z branżą kolejową może to być nie lada zaskoczenie, ale dla kolejarzy to oczywiste. Szczególnie nowe szyny przed pierwszym użyciem wymagają odpowiedniej obróbki. Wykonuje ją szlifierka torowa.

2018.12.21 8:49

Wiadukt kolejowy w Paczynie

Wiadukt kolejowy w Paczynie to jeden z ważniejszych obiektów inżynieryjnych na modernizowanym obecnie odcinku Toszek – Stare Koźle. Obiekt przeszedł gruntowną modernizację. Odnowiona konstrukcja, wzmocnione przyczółki to tylko część z wykonanych prac. Poniżej videoinfografika prezentująca ich zakres.

2018.12.17 11:45

Na narty koleją!

Dzięki rewitalizacji linii kolejowej Chybie – Nędza/Turze ruszyło właśnie połączenie kolejowe z Gliwic do Wisły. Skierowane jest głównie do narciarzy, którzy chcą spędzić weekend w górach. Trasa nowego połączenia przebiega częściowo po wyremontowanym odcinku Chybie – Rybnik.

2018.12.10 15:59

U progu zimy kolejowe remonty nie zwalniają tempa

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe utrzymuje tempo prowadzonych prac także jesienią i zimą. W końcową fazę wchodzą remonty dwóch ważnych linii kolejowych na terenie Śląska i Opolszczyzny: odcinka Chybie – Nędza/Turze oraz Toszek – Stare Koźle.

2018.12.06 9:08

Otworzyliśmy przejazd kolejowo-drogowy na ulicy Dworcowej w Żorach

Kierowcy nie muszą już korzystać z objazdów, a mieszkańcy z tymczasowej komunikacji miejskiej. Przejazd został wyposażony w gumowe płyty, które tłumią drgania i sprawiają, że jego pokonywanie jest cichsze i bardziej komfortowe. Obiekt zachował najwyższą kategorię „A”.

2018.11.09 13:04

Remont przejazdu kolejowo-drogowego na ulicy Dworcowej w Żorach

W związku z remontem przejazdu kolejowo-drogowego przy ulicy Dworcowej w Żorach nastąpią zmiany w organizacji ruchu. Objazd dla kierowców został wyznaczony ulicami: Nad Rudą, Katowicką i Leśną, do ulic Dworcowej i Mikołowskiej.

Autobusy Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej linii 03, 04 i 06 także kursują zmienioną trasą. Z powodu wyznaczonego objazdu autobusy nie będą obsługiwały przystanków: Dworcowa, Dworcowa Kolejowa i Dworcowa – Leśna. Dla linii 03 oraz 04 został wyznaczony dodatkowy przystanek Leśna-Mikołowska.

Zapraszamy do zapoznania się z poniższą infografiką prezentująca trasy odjazdów oraz zmiany organizacji ruchu komunikacji miejskiej.

2018.11.06 16:10

Remontujemy stacje i przystanki

Szymocice, Górki Śląskie, Szczejkowice to tylko niektóre z mniejszych miejscowości leżących na trasie modernizowanej obecnie linii kolejowej Chybie – Nędza/Turze. Dzięki przystankom kolejowym zlokalizowanych w mniejszych miejscowościach, ich mieszkańcy mogą wygodnie i szybko podróżować.

2018.10.26 15:47

Kolejowy kombajn

Większości z nas kombajn kojarzy się raczej z rolnictwem niż technologią kolejową. Jednak podczas rewitalizacji linii kolejowej bardzo często używana jest maszyna, którą kolejarze potocznie nazywają „kombajnem”. Pociąg do potokowej wymiany nawierzchni kolejowej – bo tak brzmi prawidłowa nazwa tego urządzenia, to bardzo rozbudowana i użyteczna maszyna. Jednocześnie demontuje stare tory, a w ich miejscu kładzie nowe. W ten sposób może wymienić nawet do 600 metrów torów dziennie. Jak to się odbywa w praktyce można obejrzeć na poniższej infografice.

2018.10.26 15:43

Przebudowa to korzyści

Nowe wygodne perony, wiaty, ławki, tory, po których pociągi jeżdżą bez hałaśliwego stukotu. To najbardziej odczuwalne dla pasażerów efekty przebudowy linii kolejowej. Ale inwestorzy i projektanci modernizacji linii kolejowych Chybie – Nędza/Turza oraz Toszek – Stare Koźle muszą brać pod uwagę także wymierne korzyści ekonomiczne, społeczne czy środowiskowe płynące z przeprowadzonej inwestycji. To właśnie takie analizy dają odpowiedź na pytanie, jak i kiedy zaplanować remont linii kolejowej. Poniższa infografika prezentuje wybrane korzyści z prowadzonej obecnie rewitalizacji linii kolejowych Chybie – Nędza/Turze oraz Toszek – Stare Koźle.

2018.10.17 13:24

Odnowiliśmy Most Zamysłowski w Rybniku

Remont Mostu Zamysłowskiego w Rybniku na finiszu! Już w październiku zakończą się prace związane z rewitalizacją okazałego obiektu, który uznawany jest za jeden najpiękniejszych w Polsce przykładów architektury kolejowej. Podczas trwającej od marca rewitalizacji robotnicy między innymi odnowili elewację mostu, wymienili tory kolejowe i zabezpieczyli zabytkowe filary mostu przez zalewaniem wodą. Obiekt czeka już tylko na ostateczne odbiory. Obejrzyj videoinfografikę, która prezentuje zakres wykonanych prac remontowych.

2018.10.09 8:45

Z toru na tor bez zatrzymania

W trakcie rewitalizacji linii kolejowych Chybie – Nędza/Turze i Toszek – Rudziniec Gliwicki/Stare Koźle wymienionych zostanie ponad 160 rozjazdów kolejowych. To konstrukcje z szyn umożliwiające pociągom przejazd z jednego toru na drugi bez konieczności przerwania jazdy. Jak wyglądają nowoczesne rozjazdy i z jakich elementów się składają? Sprawdź na poniższej infografice.

2018.10.04 16:28

Nie tylko nowe szyny

Rewitalizacja linii kolejowych Chybie – Rybnik – Nędza/Turze i Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle zakłada przede wszystkim wymianę nawierzchni kolejowej czyli szyn, podkładów, złączek i podsypki tłuczniowej. Podkłady przenoszą obciążenia z szyn na podsypkę i utrzymują ich odpowiednie położenie względem siebie. W trakcie rewitalizacji podkłady drewniane i betonowe są wymieniane na podkłady strunobetonowe. Chcesz wiedzieć dlaczego? Sprawdź na poniższej infografice.

2018.10.01 14:19

Linie jak nowe

Rewitalizacja linii kolejowych Chybie – Rybnik – Nędza/Turze i Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle zakłada remont niemal 100 kilometrów torów. Prace będą polegały między innymi na wzmocnieniu podtorza, wymianie nawierzchni kolejowej i zamontowaniu nowej sieci trakcyjnej. Ale nie tylko. Zobacz na poniższej infografice na czym dokładnie polega kapitalny remont torów.

2018.09.27 13:22

Linie o szczególnym znaczeniu

Rewitalizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe odcinki Chybie – Rybnik – Nędza/Turze i Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle to dwa bardzo ważne szlaki transportowe. Mają szczególne znaczenie dla transportu węgla z Rybnickiego Okręgu Węglowego na północ, do portów w Szczecinie, Świnoujściu i Gdyni. Łączą Śląsk i Opolszczyznę z ważnymi ciągami komunikacyjnymi o znaczeniu międzynarodowym. Znaczenie rewitalizowanych linii dla transportu kolejowego w Polsce możesz zobaczyć na poniższej infografice.

2018.09.24 16:22

Lepsze tory, więcej towarów

Trwa rewitalizacja ważnej linii towarowej Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki. Prace polegają głównie na wymianie wyeksploatowanych i nieczynnych od lat torów, ale nie tylko. W lipcu rozpoczęliśmy modernizację stacji kolejowej Rudziniec Gliwicki, dzięki której poprawi się jakość obsługi pociągów towarowych, ale także zwiększy się ich prędkość. Odtwórz poniższy film i przekonaj się jak zmieni się stacja Rudziniec Gliwicki już w pierwszej połowie 2019 roku.

2018.09.20 12:37

Ciszej i szybciej

Rewitalizacja odcinków Chybie – Żory – Rybnik – Nędza/Turze i Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle zakłada wymianę torów, sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowym. By pociągi mogły przyspieszyć i zniknął charakterystyczny stukot kół na torach szyny są ze sobą spawane i łączone w kilkukilometrowe odcinki. Do wykonania tych prac wykorzystywana jest zgrzewarka torowa. Zobacz poniżej na czym polega jej działanie.

2018.09.17 14:20

Remont Mostu nad Kanałem Gliwickim

Trwa remont mostu kolejowego nad Kanałem Gliwickim. Wzmocniona zostanie konstrukcja obiektu i położone zostaną nowe tory. Prace zakładają również odmalowanie i oczyszczenie 65-metrowej, stalowej kratownicy.

2018.09.13 14:46

Rewitalizacja wagi ciężkiej

Rewitalizacja dwóch linii kolejowych Chybie – Rybnik – Nędza/Turze i Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle zakończy się w przyszłym roku. Po zakończeniu prac remontowych zwiększy się prędkość jeżdżących po tych liniach pociągów i skróci się czas przejazdu, a pociągi pojadą po wyremontowanych obiektach inżynieryjnych. Zwiększy się również bezpieczeństwo podróżnych i przewożonych towarów.

2018.09.10 13:05

Wiadukt nad Chwałowicką gotowy!

W Rybniku dobiegła końca modernizacja wiaduktu kolejowego nad ulicą Chwałowicką. Remont ponad stuletniego obiektu w centrum miasta poprawi nie tylko bezpieczeństwo podróży, ale także jakość kolejowego transportu towarów.

2018.08.23 11:44

Most Zamysłowski odzyskuje dawny blask

Ponad stuletni most przypomina rzymskie akwedukty. By przywrócić mu dawną świetność wykonawca najpierw skuł skamieniałe zanieczyszczenia i osady z powierzchni obiektu.
Następnie most został wypiaskowany, czyli wyczyszczony drobinami piasku podanymi pod dużym ciśnieniem. Później uzupełniono ubytki kamiennej konstrukcji i pokryto ją powłoką hydrofobową, chroniącą przed wodą i brudem.

2018.08.18 12:06

Pięknieje wiadukt kolejowy nad drogą krajową nr 94

Zakres prac obejmuje czyszczenie powierzchni betonowych i stalowych, odtworzenie powłok antykorozyjnych, odmalowanie i renowację łożysk wiaduktu. Wykonawca także umocnieni skarpy pod przęsłem, odnowi balustrady, odtworzy chodnik i schody skarpowe z poręczą. Jednym z ostatnich etapów remontu, będzie uporządkowanie terenu wokół obiektu. Na wiadukcie kolejowym są prowadzone także prace torowe. Tor nr 1 linii kolejowej nr 153, który od lat jest wyłączony z użytku, jest odtwarzany na całym odcinku Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki. W ramach prac wymieniana jest nawierzchnia torowa i urządzenia srk, remontowane są obiektów inżynieryjne oraz odtwarzana jest sieć trakcyjna.

2018.08.08 15:01

Żory, Rybnik… odbiór!

Zanim pasażerowie wyjdą na nowoczesne perony, usiądą pod odrestaurowanymi wiatami przystankowymi i  pojadą po wyremontowanych torach, wszystkie elementy modernizacji muszą pozytywnie przejść odbiory. Czym są i na czym polegają?

2018.08.07 14:10

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dbają o bezpieczeństwo na drogach

Bezpieczeństwo jest priorytetem dla zarządcy infrastruktury kolejowej. Właśnie dlatego planując i realizując modernizację linii kolejowych, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe duży nacisk kładzie na poprawę bezpieczeństwa, zwłaszcza w miejscach, w których tory krzyżują się z drogami.

2018.07.31 14:49

Projekt to podstawa

Trwa rewitalizacja dwóch ważnych linii kolejowych na Śląsku i Opolszczyźnie: Toszek – Stare Koźle oraz Chybie – Nędza/Turze. Robotnicy właśnie rozpoczynają przebudowę pierwszej z wymienionych. Prace przy remoncie drugiej są już prawie na półmetku. Zanim jednak ekipy budowlane pojawiły się na remontowanych szlakach, konieczne było przygotowanie dokładnego projektu rewitalizacji. Na czym polega i jak przebiega proces projektowa0nia linii kolejowej?

2018.07.31 9:57

Wznawiamy ruch na Chwałowickiej!

Na wznowienie ruchu ulicą Chwałowicką od kilku miesięcy czekali nie tylko mieszkańcy Rybnika, ale także kierowcy przejeżdżający przez centrum miasta. Od 1 sierpnia przejazd pod wiaduktem jest już otwarty. Remont całego obiektu zakończy się jeszcze w tym miesiącu.

2018.07.18 15:25

Kamienie o specjalnym znaczeniu

Stalowe szyny przytwierdzone do podkładów, ułożonych na warstwie „kamieni” –  tak tory kolejowe widzą osoby, które zawodowo nie zajmują się tematyką kolejową. Trwająca obecnie rewitalizacja linii kolejowych Chybie – Nędza/Turze oraz Toszek – Stare Koźle jest doskonałą okazją, aby przyjrzeć się bliżej konstrukcji, na której układane są tory.

2018.07.17 10:12

Rybnickie arcydzieło kolejowe odzyskuje blask

Prace na Moście Zamysłowskim w Rybniku nabierają tempa. Robotnicy wyremontowali już tor numer 1. Obecnie na zabytkowym obiekcie trwa montaż sieci trakcyjnej i czyszczona jest elewacja. Wkrótce rozpocznie się remont toru numer 2.

2018.07.13 8:58

Wyciszamy szlaki kolejowe na Śląsku

Modernizacja linii kolejowej to przede wszystkim poprawa jakości torów, infrastruktury i sieci trakcyjnej, dzięki której pociągi mogą przyspieszyć. Ale to także szereg prac związanych z redukcją emitowanego przez nie hałasu. Na remontowanych odcinkach Chybie – Nędza/ Turze oraz Toszek Północ – Stare Koźle szyny zostaną ze sobą zespawane, a dodatkowo wyciszone za pomocą wkładek przyszynowych. Dodatkowo na linii łączącej Chybie z Nędzą wykonawca zamontuje prawie 4 km ekranów akustycznych. Jak działa ekran akustyczny, po co spawa się szyny i montuje wkładki przyszynowe?

2018.07.06 11:20

Zmodernizowane stacje w Rybniku i Żorach

Już niebawem zakończy się modernizacja stacji kolejowych w Żorach i Rybniku. Nowe tory, nagłośnienie i oświetlenie to efekty inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Wykonawca realizuje obecnie prace wykończeniowe.

2018.07.04 10:09

Kolej na ciężki sprzęt

Palownica, zgrzewarka, podbijarka. To maszyny wykorzystywane podczas budowy i modernizacji linii kolejowych Chybie – Żory – Rybnik – Nędza/Turze i Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle. Bez nich remont torów byłby niemożliwy, a przynajmniej trwałby zdecydowanie dłużej niż obecnie. Sprawdźmy jak wyglądają i na czym polega ich praca?

2018.07.03 12:24

Intensywne remonty na Śląsku

Trwa modernizacja śląskich fragmentów linii kolejowych łączących Górny Śląsk z Opolszczyzną. Do użytku oddano pasażersko-towarowy odcinek od Strumienia do Żor, dzięki czemu remontowany szlak Chybie – Nędza/Turze jest już w jednej trzeciej gotowy. Obecnie prace kontynuowane są na odcinku od Żor do Rybnika i dalej w kierunku Suminy. Z kolei w lipcu rozpocznie się remont towarowej linii z Toszka do Rudzińca Gliwickiego, która docelowo połączy stację Toszek Północ ze Starym Koźlem.

2018.07.01 11:33

Ciężki sprzęt na torach (WIDEONIFOGRAFIKA)

Podczas budowy i modernizacji linii kolejowych Chybie – Żory – Rybnik – Nędza/Turze i Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle wykorzystujemy specjalistyczne maszyny. Bez nich remont torów byłby niemożliwy, a przynajmniej trwałby zdecydowanie dłużej niż obecnie.

Czym jest i jak działa podbijarka? Dowiedz się z wideoinfografiki.

2018.06.29 15:14

Modernizacja po czterech dekadach

Większa liczba pociągów towarowych i szybszy transport kolejowy. To tylko niektóre efekty, jakie przyniesie modernizacja linii kolejowej łączącej Toszek i Rudziniec Gliwicki, prowadzona przez spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe.

2018.06.26 15:30

Chybie – Nędza/Turze przyspieszamy!

Przywrócenie ruchu kolejowego na odcinkach Chybie – Strumień oraz Strumień – Żory czy modernizacje stacji w Żorach oraz w Rybniku to tylko niektóre z działań, jakie toczą się obecnie w związku z remontem linii kolejowej Chybie – Nędza/Turze. Inwestycję prowadzą PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

2018.06.22 15:34

Wiadukt nad ulicą Chwałowicką ponownie zamknięty

W centrum Rybnika rozpoczął się drugi etap modernizacji wiaduktu nad ulicą Chwałowicką. W związku z zamknięciem przejazdu i przejścia pod wiaduktem wyznaczone zostały objazdy i zastępcze, podziemne przejście dla pieszych. Remont potrwa do końca lipca.

2018.06.22 11:30

Rusza przebudowa odcinka Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki (WIDEONIFOGRAFIKA)

Rusza przebudowa towarowej linii kolejowej Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle na odcinku Roszek Północ – Rudziniec Gliwicki. Gruntowna modernizacja rozpocznie się w lipcu, gdy na tory wjedzie ciężki sprzęt. Linia nr 153 jest linią dwutorową, ale tor nr 1 od wielu lat był wyłączony z ruchu. Teraz przejdzie pierwszy całkowity remont. Tor numer 2 zostanie odnowiony w miejscach wymagających najpilniejszej naprawy.

2018.04.19 16:16

SIEĆ TRAKCYJNA NOWEGO TYPU NA ŚLĄSKICH TORACH

Remontowana od czerwca 2017 r. linia kolejowa na odcinku Chybie – Nędza/Turze oprócz ruchu pasażerskiego obsługuje także liczne składy towarowe. To właśnie tą trasą codziennie przejeżdżają pociągi, wożąc towary z Rybnickiego Okręgu Węglowego w inne rejony kraju.

2018.04.19 16:11

Nowe perony na stacji Rybnik

Mieszkańcy Rybnika od kilku miesięcy obserwują intensywne prace związane z przebudową peronów na miejscowej stacji kolejowej. Perony zostaną podwyższone, wyposażone w specjalną nawierzchnię antypoślizgową i przystosowane dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

2018.04.19 15:35

BEZPIECZNA KOLEJ NA ŚLĄSKU DZIĘKI SYSTEMOWI EBILOCK

Automatyczne blokady przejazdu pociągów, komputery, które same obliczają dozwoloną prędkość? To nie odległa przyszłość, ale rzeczywistość. Już wkrótce na śląskich torach zostanie oddany do użytku nowoczesny system Ebilock 950. Ta inwestycja to część trwającej od czerwca 2017 roku modernizacji odcinka Chybie – Nędza/Turze. W 2018 roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. unowocześnią urządzenia sterowania ruchem kolejowym na tym szlaku.

2018.03.23 14:28

Remontujemy cud architektury kolejowej w Rybniku!

Rozpoczął się remont jednego z najciekawszych i najpiękniejszych obiektów inżynieryjnych na Śląsku – Mostu Zamysłowskiego w Rybniku. Składa się on z czterech równych łuków. Wykonany został z cegły, kamienia i betonu i do złudzenia przypomina… antyczny, rzymski akwedukt. W odróżnieniu jednak od historycznych budowli wybudowano go, by umożliwić przejazd pociągów, a nie przepływ wody.

2018.01.26 15:37

KIEROWCO! POD WIADUKTEM NA CHWAŁOWICKIEJ NIE PRZEJEDZIESZ!

W styczniu kierowcy będą musieli zachować szczególną uwagę, poruszając się w centrum Rybnika. Od 26 stycznia rozpoczną się objazdy i obejścia związane z remontem wiaduktu nad ulicą Chwałowicką i potrwają do końca marca. 

2018.01.23 15:04

REMONT WIADUKTU W RYBNIKU. BĘDĄ ZMIANY!

W styczniu rozpoczęliśmy długo wyczekiwany remont wiaduktu nad ulicą Chwałowicką w Rybniku. Zamknięcie przejazdu pod wiaduktem oznacza konieczność korzystania z objazdów. Dotyczy to zarówno kierowców, jak i komunikacji miejskiej. Również piesi będą korzystać z obejścia pod dworcem PKP.

2018.01.22 11:28

Wiadukt w Rybniku – zmiany w organizacji ruchu (WIDEONIFOGRAFIKA)

W ramach modernizacji linii Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle remontujemy wiadukt w Rybniku. Prace potrwają do końca sierpnia 2018 roku. Obejrzyj naszą videoinfografikę i dowiedz się, jakie przewidywane są zmiany w organizacji ruchu w związku z realizacją inwestycji.

2018.01.20 14:32

Wiadukt nad Chwałowicką doczekał się remontu

Od 19 stycznia w Rybniku ruszyły prace na wiadukcie w samym centrum miasta. Najbardziej niebezpieczne i wymagające prace wymuszą zamknięcie przejazdu pod wiaduktem. Mieszkańcy i zmotoryzowani będą musieli liczyć się z czasowymi utrudnieniami; po ich zakończeniu Rybnik zyska więcej szybkich połączeń kolejowych, zarówno pasażerskich, jak i towarowych.

2018.01.01 11:25

Remont wiaduktu w Rybniku (WIDEONIFOGRAFIKA)

W ramach modernizacji linii Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle remontujemy wiadukt w Rybniku. Prace potrwają do końca sierpnia 2018 roku. W ramach inwestycji m.in. wyremontowane zostaną wyeksploatowane przęsła wiaduktu, wzmocnione zostaną metalowe podpory. Odbudowane zostanie torowisko i sieć trakcyjna. Zachęcamy do zapoznania się z naszą videoinfografiką!

2017.11.20 17:01

Śląsk i Opolszczyzna stawiają na tory

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczynają modernizację dwóch ważnych towarowych linii kolejowych w regionie. Inwestycje prowadzone są na terenie województw śląskiego i opolskiego. Mają odciążyć zatłoczone drogi lokalne, a tym samym poprawić bezpieczeństwo i zwiększyć możliwości rozwojowe okolicznych miast i gmin.

2017.11.20 16:19

Szyny zamiast asfaltu. W transporcie towarowym Śląsk stawia na tory

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizują dwie ważne linie kolejowe przebiegające przez Śląsk i częściowo przez Opolszczyznę. Korzystają z nich głównie składy towarowe, ale przebudowa poprawi też komfort mieszkańców okolicznych miejscowości, zmotoryzowanych i podróżnych.

2017.11.20 16:01

Kolej rośnie w Rybniku

Nowe perony, tory i trakcja elektryczna – to tylko niektóre efekty prowadzonej obecnie na terenie Rybnika przebudowy linii kolejowej łączącej Chybie i Nędzę. Robotnicy nie zwalniają tempa także w okresie jesienno-zimowym, a podczas prowadzonych prac wykorzystują sprawdzone technologie budowlane.

2017.11.16 13:55

Podpisana umowa z wykonawcą odcinka Toszek Północ – Stare Koźle

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. 23 października podpisały umowę z wykonawcą odcinka Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle, którym została warszawska spółka PORR. Wykonawca rozpocznie od prac projektowych, a następnie przystąpi do robót budowlanych. Remont tego istotnego dla transportu towarów odcinka wyniesie około 180 mln złotych.