Inwestycje

FILTRUJ

Aktualności

2023.10.23 11:10

Lepsze podróże koleją ze stacji Stare Juchy

EŁK-KORSZE

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., przy wsparciu finansowym z funduszy unijnych, modernizują linię kolejową nr 38 na odcinku Ełk – Giżycko. W ramach inwestycji postępuje budowa nowego, dwukrawędziowego peronu na stacji Stare Juchy. Obiekt o długości 150 metrów będzie dostosowany do potrzeb wszystkich podróżnych. Na stacji oraz całej trasie z Ełku do Giżycka zamontowana zostanie sieć trakcyjna, która usprawni i przyspieszy podróże koleją na Mazurach.

2023.09.25 14:35

Z nowego przystanku w Zawierciu na lotnisko w Pyrzowicach

TARNOWSKIE GÓRY – ZAWIERCIE

Trzy nowe przystanki kolejowe wybudowały PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach budowy linii kolejowej do portu lotniczego Katowice Airport w Pyrzowicach. Jeden z nich powstał w Zawierciu.

2023.09.22 10:35

Nowy wiadukt i przystanek w Miasteczku Śląskim

TARNOWSKIE GÓRY – ZAWIERCIE

Mieszkańcy Miasteczka Śląskiego odzyskają dostęp do kolei. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. odbudowały linię kolejową od Tarnowskich Gór do Siewierza w ramach budowy połączenia kolejowego do lotniska w Pyrzowicach.

2023.09.20 13:41

Wyremontowany most kolejowy nad Wisłą

TRZEBINIA – OŚWIĘCIM – CZECHOWICE-DZIEDZICE

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wyremontowały most nad Wisłą w ramach modernizacji linii kolejowej Trzebinia – Oświęcim – Czechowice-Dziedzice, łączącej województwo małopolskie ze śląskim. Na obiekcie ułożone zostały także nowe tory. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

2023.09.20 10:35

Nowy przystanek kolejowy Mierzęcice

TARNOWSKIE GÓRY – ZAWIERCIE

Dobiega końca budowa linii kolejowej do portu lotniczego Katowice Airport w Pyrzowicach. W ramach inwestycji wybudowany został nowy przystanek kolejowy Mierzęcice, z którego podróżni będą mogli dojeżdżać koleją do lotniska, ale także do pracy czy szkoły w regionie.

2023.09.20 9:03

Przebudowany most kolejowy nad Białą w Czechowicach-Dziedzicach

TRZEBINIA – OŚWIĘCIM – CZECHOWICE-DZIEDZICE

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zmodernizowały linię kolejową Trzebinia – Oświęcim – Czechowice-Dziedzice. Jednym z kluczowych elementów inwestycji była przebudowa obiektów inżynieryjnych. W Czechowicach-Dziedzicach zdementowany został stary most na rzece Białej, a w jego miejsce wybudowany został nowy obiekt. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

2023.09.15 15:19

Przebudowany wiadukt kolejowy nad ul. Sienną w Chrzanowie

TRZEBINIA – OŚWIĘCIM – CZECHOWICE-DZIEDZICE

Kolej w Chrzanowie zmieniła się na lepsze. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., w ramach modernizacji linii kolejowej Trzebinia – Oświęcim – Czechowice-Dziedzice, przebudowały m.in. 7 wiaduktów kolejowych w Chrzanowie.

2023.09.14 10:35

Nowym wiaduktem na lotnisko w Pyrzowicach

TARNOWSKIE GÓRY – ZAWIERCIE

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. budują linię kolejową do portu lotniczego Katowice Airport w Pyrzowicach. Prace prowadzone są na linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie.

2023.09.12 8:57

Przebudowane perony na stacji Chełmek

TRZEBINIA – OŚWIĘCIM – CZECHOWICE-DZIEDZICE

Podróżni korzystają z nowych peronów na stacji Chełmek. Obiekty są wyższe, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Są nowe wiaty, ławki oraz czytelna informacja pasażerska.

2023.09.10 10:34

Lepszy dostęp do kolei na stacji Oświęcim

TRZEBINIA – OŚWIĘCIM – CZECHOWICE-DZIEDZICE

Dobiegła końca modernizacja linii kolejowej Trzebinia – Oświęcim – Czechowice-Dziedzice. W ramach inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przebudowały stację Oświęcim. Podróżni zyskali trzy nowe, zadaszone perony. Dostęp do nich zapewnia przejście podziemne ze schodami i windami. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

2023.09.03 8:47

Wygodne podróże koleją ze stacji Oświęcim

TRZEBINIA – OŚWIĘCIM – CZECHOWICE-DZIEDZICE

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły przebudowę stacji kolejowej Oświęcim. Podróżni korzystają z trzech nowych peronów. Wygodny dostęp do nich zapewnia nowo wybudowane, ponad 110-metrowe przejście podziemne, wyposażone w schody oraz windy. Prace realizowane były w ramach modernizacji linii kolejowej nr 93 na odcinku Trzebinia – Oświęcim – Czechowice-Dziedzice. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

2023.09.01 11:07

Sprawny przewóz towarów przez stację Katowice Szopienice Północne

GLIWICE – BYTOM – CHORZÓW STARY – MYSŁOWICE ORAZ DOROTA – MY...

Dobiega końca kompleksowa przebudowa stacji towarowej Katowice Szopienice Północne. To ostatni etap inwestycji realizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., której celem jest usprawnienie przewozu towarów koleją w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym.

2023.08.20 16:06

Wygodne podróże koleją – nowa stacja Pyrzowice Lotnisko

TARNOWSKIE GÓRY – ZAWIERCIE

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. budują połączenie kolejowe do portu lotniczego Katowice Airport w Pyrzowicach. Kluczowym elementem inwestycji, który umożliwi dojazd pociągiem do lotniska m.in. z Katowic, Tarnowskich Gór czy Zawiercia, jest budowa nowej stacji kolejowej Pyrzowice Lotnisko.

2023.08.12 11:32

Wygodne podróże koleją ze stacji Poręba

TARNOWSKIE GÓRY – ZAWIERCIE

Postępują prace na odcinku Siewierz – Zawiercie w ramach budowy połączenia kolejowego do portu lotniczego Katowice Airport.

2023.07.04 11:17

Przebudowa stacji Giżycko dla lepszych podróży koleją

EŁK-KORSZE

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., przy wsparciu finansowym z funduszy unijnych, modernizują linię kolejową nr 38 na odcinku Ełk – Giżycko. W ramach inwestycji przebudowywana jest m.in. stacja kolejowa Giżycko. Prace zakończą się w 2024 r.

2023.07.02 11:17

Lepszy dostęp do kolei na Mazurach

EŁK-KORSZE

Postępuje modernizacja linii kolejowej nr 38 na odcinku Ełk – Giżycko. Dzięki inwestycji podróżni zyskają dostęp do wygodnych peronów na pięciu stacjach i przystankach kolejowych. Pociągi pojadą szybciej po nowych torach oraz budowanych i przebudowywanych obiektach inżynieryjnych. Na trasie zamontowana zostanie sieć trakcyjna. Elektryfikacja linii zapewni sprawniejsze podróże koleją m.in. w kierunku Olsztyna, Trójmiasta oraz Białegostoku, a także ograniczy szkodliwe oddziaływanie transportu na środowisko w Krainie Tysiąca Jezior.

2023.06.28 10:35

Wygodne podróże koleją ze stacji Chorzele

OSTROŁĘKA – CHORZELE

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przebudowały stację kolejową Chorzele. Od 11 czerwca 2023 roku podróżni korzystają z nowego, dwukrawędziowego peronu.

2023.06.25 10:32

Odbudowa linii kolejowej z Ostrołęki do Chorzel w liczbach

OSTROŁĘKA – CHORZELE

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły odbudowę linii kolejowej z Ostrołęki do Chorzel. Dzięki temu mieszkańcy północnej części województwa mazowieckiego odzyskali dostęp do kolei po 22 latach przerwy. Teraz szybko i wygodnie mogą dojeżdżać pociągiem do pracy i szkoły w regionie. Pierwszy pociąg wyruszył w trasę 11 czerwca 2023 roku.

2023.06.20 10:28

Sprawne podróże koleją przez most nad Narwią

OSTROŁĘKA – CHORZELE

Dzięki inwestycji zrealizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A podróżni odzyskali, po 22 latach przerwy, połączenie kolejowe na trasie Ostrołęka – Chorzele.

2023.04.05 11:38

Wygodne podróże koleją ze stacji Grabowo

OSTROŁĘKA – CHORZELE

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kończą odbudowę linii kolejowej nr 35 na odcinku Ostrołęka – Chorzele. W ramach inwestycji przebudowana została m.in. stacja kolejowa Grabowo. Od czerwca 2023 roku podróżni będą korzystać z nowego, wygodnego peronu. Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

2023.03.31 14:34

Pociągi towarowe wróciły na trasę po 30 latach przerwy

TARNOWSKIE GÓRY – ZAWIERCIE

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. budują połączenie kolejowe do lotniska w Pyrzowicach. W ramach inwestycji odbudowany został 30-kilometrowy odcinek linii kolejowej z Tarnowskich Gór do Siewierza.

2023.03.15 10:50

Nowe wiadukty kolejowe umożliwiają dojazd koleją do portu lotniczego Katowice Airport

TARNOWSKIE GÓRY – ZAWIERCIE

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. budują połączenie kolejowe do lotniska w Pyrzowicach. W ramach inwestycji wybudowane zostały wiadukty kolejowe, które umożliwią dojazd pociągiem do portu lotniczego od strony Tarnowskich Gór i Zawiercia. Nowe obiekty zapewnią także bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym oraz usprawnią komunikację w regionie.

2023.03.08 11:49

Nowy wiadukt kolejowy w Chorzowie dla sprawnych podróży koleją

CHORZÓW BATORY – ZDUŃSKA WOLA KARSZNICE

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., przy wsparciu finansowym z funduszy unijnych, modernizują linię kolejową nr 131 z Chorzowa do Zduńskiej Woli. Szeroki zakres inwestycji realizowany jest w Chorzowie.

2023.02.25 10:35

Odbudowa linii kolejowej Ostrołęka – Chorzele: nowe perony zapewnią wygodny dostęp do kolei

OSTROŁĘKA – CHORZELE

Po 22 latach przerwy przywrócone zostanie połączenie kolejowe na trasie Ostrołęka – Chorzele. Dzięki inwestycji realizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA wybudowane zostały nowe perony na pięciu przystankach. Obiekty zostały dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych. Z nowych peronów podróżni będą mogli korzystać od czerwca 2023 roku.

2023.02.21 13:26

Przebudowa wiaduktu w Woszczelach

EŁK-KORSZE

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizują linię kolejową nr 38 na odcinku Ełk – Giżycko. W ramach inwestycji przebudowanych zostanie m.in. 59 obiektów inżynieryjnych, w tym pięć mostów oraz trzy wiadukty.

2023.02.15 13:32

Przebudowa stacji Stare Juchy

EŁK-KORSZE

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizują linię kolejową nr 38 na odcinku Ełk – Giżycko. Rozpoczęła się przebudowa stacji kolejowej w Starych Juchach. Inwestycja zakłada m.in. wymianę torów, budowę sieci trakcyjnej oraz nowego, dwukrawędziowego peronu.

2023.02.03 9:27

Sprawniejszy przewóz towarów dzięki przebudowanym stacjom towarowym na magistrali Śląsk – Bałtyk

CHORZÓW BATORY – ZDUŃSKA WOLA KARSZNICE

PKP Polskie Linie Kolejowe SA modernizują linię kolejową nr 131 z Chorzowa do Zduńskiej Woli. To jedna z największych inwestycji kolejowych realizowanych w kraju. Trasa jest fragmentem magistrali Śląsk – Bałtyk i ma ogromne znaczenie dla rozwoju transportu towarowego koleją. W ramach inwestycji przebudowane zostały trzy stacje towarowe – Wręczyca, Miedźno oraz Zduńska Wola Karsznice.

2023.02.01 14:33

Lepszy dostęp do kolei w Radzionkowie

CHORZÓW BATORY – ZDUŃSKA WOLA KARSZNICE

PKP Polskie Linie Kolejowe SA rozpoczęły prace w Radzionkowie w ramach modernizacji linii kolejowej nr 131 Chorzów – Zduńska Wola.

2023.02.01 13:01

Elektryfikacja linii kolejowej Ełk – Giżycko

EŁK-KORSZE

PKP Polskie Linie Kolejowe SA modernizują linię kolejową z Ełku do Giżycka. Jednym z kluczowych elementów inwestycji będzie elektryfikacja 49-kilometrowej trasy. Dzięki instalacji sieci trakcyjnej nie będzie już konieczności korzystania z lokomotyw spalinowych na trasie. To pozwoli na znaczącą redukcję emisji gazów cieplarnianych, a tym samym – ograniczone zostanie szkodliwe oddziaływanie transportu na środowisko naturalne.

2023.01.27 13:04

Lepszy dostęp do kolei na stacji Wydminy

EŁK-KORSZE

Rozpoczęła się modernizacja linii kolejowej z Ełku do Giżycka. Na 49-kilometrowej trasie przebudowane zostaną trzy stacje oraz dwa przystanki kolejowe. Po zakończeniu inwestycji podróżni zyskają m.in. wygodny dostęp do nowego, 150-metrowego peronu na stacji Wydminy.

2023.01.22 12:57

Tarnowskie Góry: Szybko i wygodnie pociągiem do lotniska w Pyrzowicach

TARNOWSKIE GÓRY – ZAWIERCIE

PKP Polskie Linie Kolejowe SA budują połączenie kolejowe do międzynarodowego portu lotniczego Katowice Airport. W ramach inwestycji w grudniu 2022 r. rozpoczęła się przebudowa peronu na stacji kolejowej Tarnowskie Góry. Stary obiekt został już rozebrany. W jego miejsce wybudowany zostanie nowy.

2023.01.17 15:28

Sprawny przewóz towarów koleją przez stację Wręczyca

CHORZÓW BATORY – ZDUŃSKA WOLA KARSZNICE

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przy wsparciu finansowym z Funduszy unijnych modernizują linie kolejową nr 131 z Chorzowa do Zduńskiej Woli. W ramach projektu przebudowana została stacja towarowa Wręczyca. Nowe tory, sieć trakcyjna oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym zapewniają lepszą obsługę składów towarowych. Projekt jest wspófinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

2023.01.15 14:24

Lepsze podróże koleją ze stacji Działoszyn

CHORZÓW BATORY – ZDUŃSKA WOLA KARSZNICE

Postępują prace w ramach modernizacji linii kolejowej nr 131 z Chorzowa do Zduńskiej Woli. Na stacji Działoszyn budowane są dwa nowe perony, które zapewnią wygodny dostęp do kolei. Gotowa jest już nawierzchnia pierwszego peronu, a na drugim ustawiane są ścianki peronowe. Prace zakończą się w 2023 roku. Ze stacji Działoszyn będzie można podróżować m.in. do Bytomia czy Chorzowa.

2023.01.15 12:55

Pyrzowice: Nowa stacja kolejowa ułatwi dostęp do lotniska

TARNOWSKIE GÓRY – ZAWIERCIE

PKP Polskie Linie Kolejowe SA budują połączenie kolejowe do portu lotniczego Katowice Airport. Prace prowadzone są na linii kolejowej z Tarnowskich Gór do Zawiercia. Kluczowym elementem inwestycji jest budowa nowej stacji kolejowej Pyrzowice Lotnisko, w bezpośrednim sąsiedztwie portu lotniczego.

2023.01.05 12:51

Lepszy dostęp do kolei na stacji Poręba

TARNOWSKIE GÓRY – ZAWIERCIE

Postępują prace na szlaku Siewierz – Zawiercie w ramach budowy linii kolejowej do portu lotniczego Katowice Airport. Rozpoczęła się przebudowa stacji kolejowej Poręba.

2023.01.01 14:21

Wygodny dostęp do kolei na stacji Bytom

CHORZÓW BATORY – ZDUŃSKA WOLA KARSZNICE

PKP Polskie Linie Kolejowe SA przebudowują stację Bytom w ramach modernizacji linii kolejowej nr 131 z Chorzowa do Zduńskiej Woli. Postępują prace m.in. pod halą peronową, która zostanie odnowiona wraz z jej historycznym zadaszeniem.

2022.12.28 9:40

Sprawniejszy transport towarów w województwie śląskim – nastawnie

GLIWICE – BYTOM – CHORZÓW STARY – MYSŁOWICE ORAZ DOROTA – MY...

PKP Polskie Linie Kolejowe SA usprawniają kolejowy transport towarów w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. W tym celu zmodernizowane zostały między innymi szlaki towarowe Bytom – Bytom Bobrek oraz Zabrze Biskupice – Maciejów Północny.

2022.12.21 13:26

Nowe tory na liniach towarowych w województwie śląskim

GLIWICE – BYTOM – CHORZÓW STARY – MYSŁOWICE ORAZ DOROTA – MY...

PKP Polskie Linie Kolejowe SA, przy wsparciu finansowym z funduszy unijnych, zmodernizowały dwie ważne trasy towarowe w województwie śląskim – od Bytomia do Maciejowa Północnego oraz od posterunku odgałęźnego Dorota w Sosnowcu do stacji Mysłowice Brzezinka. W celu usprawnienie przewozu towarów koleją w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym, wymienione zostały m.in. tory.

2022.12.20 12:41

Budowa nowego wiaduktu kolejowego w Woszczelach

EŁK-KORSZE

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizują linię kolejową nr 38 na odcinku Ełk – Giżycko. W ramach inwestycji przebudowywany jest wiadukt kolejowy nad drogą gminną w Woszczelach. Stary obiekt został zdemontowany, obecnie budowane są już podpory pod nową konstrukcję. Wiadukt będzie miał ponad 15 metrów długości oraz 7,5 metra szerokości. Jego budowa zakończy się w I kwartale 2023 roku. Obiekt po przebudowie zapewni sprawny i bezpieczny przejazd pociągów.

2022.12.18 12:50

Przebudowa mostów kolejowych w Starych Juchach

EŁK-KORSZE

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizują linię kolejową nr 38 na odcinku Ełk – Giżycko. W ramach inwestycji przebudowanych zostanie m.in. 59 obiektów inżynieryjnych, w tym mosty i wiadukty. W Starych Juchach postępują prace na dwóch mostach kolejowych: nad rzeką Stara Młyńska Struga oraz pomiędzy jeziorami Ułówki i Rekąty. Oba stare obiekty zostały już rozebrane, wkrótce ruszy budowa nowych przepraw. Zakończenie prac planowane jest na III kwartał 2023 roku.

2022.12.16 10:57

Nowe tory na trasach towarowych w województwie śląskim usprawniają transport towarów koleją

GLIWICE – BYTOM – CHORZÓW STARY – MYSŁOWICE ORAZ DOROTA – MY...

PKP Polskie Linie Kolejowe SA, przy wsparciu finansowym z funduszy unijnych, zakończyły przebudowę dwóch ważnych tras towarowych w województwie śląskim – od Bytomia do stacji Maciejów Północny oraz od posterunku odgałęźnego Dorota (Sosnowiec) do stacji Mysłowice Brzezinka. Projekt jest współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

2022.12.01 14:00

Nowe tory na trasie Tarnowskie Góry – Siewierz

TARNOWSKIE GÓRY – ZAWIERCIE

Postępuje budowa połączenia kolejowego do portu lotniczego Katowice Airport w województwie śląskim. Prace prowadzone są na linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły układanie nowych torów na odcinku Tarnowskie Góry – Siewierz. Łącznie zamontowanych zostało ok. 38,5 km torów oraz 51 rozjazdów kolejowych. Pociągi po nowych szynach pojadą w 2023 roku. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

2022.11.30 13:10

Nowy peron na stacji Zawiercie

TARNOWSKIE GÓRY – ZAWIERCIE

Ze stacji Zawiercie będzie można dojechać do lotniska w Pyrzowicach. Gotowy jest już nowy, dodatkowy peron. Wyposażony został m.in. w wiaty, gabloty informacyjne oraz ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych i niedowidzących. Dojście do niego zapewni budowane przejście podziemne ze schodami oraz windą. Prace w Zawierciu realizowane są w ramach budowy połączenia kolejowego do portu lotniczego Katowice Airport. Po zakończeniu inwestycji czas przejazdu ze stacji Zawiercie do stacji Pyrzowice Lotnisko wyniesie 23 minuty.

2022.10.30 12:44

Sprawny przewóz towarów przez stację Zduńska Wola Karsznice

CHORZÓW BATORY – ZDUŃSKA WOLA KARSZNICE

Zakończyła się modernizacja stacji towarowej Zduńska Wola Karsznice. Wymienione tory, sieć trakcyjna, rozjazdy oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym zapewniają lepszą obsługę cięższych i dłuższych składów. Pociągi towarowe mogą teraz przejeżdżać przez stację z prędkością do 120 km/h. Nadzór nad bezpieczeństwem w ruchu kolejowym sprawują dyżurni z nowego budynku lokalnego centrum sterowania.

2022.10.29 10:51

Nowy tor zapewni sprawne podróże na trasie Ostrołęka – Chorzele

OSTROŁĘKA – CHORZELE

PKP Polskie Linie Kolejowe SA odbudowują linię kolejową nr 35 na odcinku Ostrołęka – Chorzele. Na blisko 60-kilometrowej trasie ułożony został już nowy tor, w tym m.in. na czterech stacjach i pięciu przystankach oraz na moście kolejowym nad Narwią w Ostrołęce.

2022.10.27 11:54

Przebudowa wiaduktu kolejowego nad ul. Lwowską

GLIWICE – BYTOM – CHORZÓW STARY – MYSŁOWICE ORAZ DOROTA – MY...

Przewóz towarów koleją na terenie Katowickiego Węzła Kolejowego zostanie usprawniony m.in. dzięki przebudowie wiaduktu kolejowego nad ul. Lwowską w Katowicach. Prace rozpoczęły się w czerwcu 2022 roku od rozbiórki pierwszego starego przęsła. Aktualnie na podporach ułożone zostało nowe, które wkrótce zostanie zabetonowane. Następnie ruszy przebudowa drugiego.

2022.10.27 10:14

Szybkie i bezpieczne podróże w Łódzkiem

TRZEBINIA – OŚWIĘCIM – CZECHOWICE-DZIEDZICE

Postępuje modernizacja linii kolejowej nr 131 z Chorzowa do Zduńskiej Woli. Po zakończeniu inwestycji na łódzkim odcinku trasy – od Ruśca do Zduńskiej Woli – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oddadzą do użytku komfortowe obiekty obsługi podróżnych.

2022.10.20 10:45

Wygodne podróże koleją ze stacji Grabowo

OSTROŁĘKA – CHORZELE

PKP Polskie Linie Kolejowe SA budują nowy, dwukrawędziowy peron na stacji Grabowo. Gotowe są już ścianki peronowe, antypoślizgowa nawierzchnia ze ścieżkami naprowadzającymi oraz dojścia do peronu. Zamontowane zostały nowe wiaty i ławki.

2022.10.20 10:25

Przebudowana stacja towarowa Miedźno zapewni sprawny transport towarów

TRZEBINIA – OŚWIĘCIM – CZECHOWICE-DZIEDZICE

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przy wsparciu finansowym z funduszy unijnych modernizują linię kolejową nr 131 z Chorzowa do Zduńskiej Woli. Projekt jest współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W ramach inwestycji przebudowana została stacja towarowa Miedźno, która zapewni szybki i sprawny transport większej ilości towarów koleją z województwa śląskiego w kierunku portów morskich.

2022.10.13 9:11

Wygodne podróże ze stacji Oświęcim

TRZEBINIA – OŚWIĘCIM – CZECHOWICE-DZIEDZICE

Postępuje przebudowa linii kolejowej z Trzebini do Czechowic-Dziedzic. Na stacji Oświęcim podróżni korzystają z dwóch nowych peronów. Obiekty są wyższe, co ułatwia pasażerom wsiadanie oraz wysiadanie z pociągów.

2022.10.10 10:38

Przebudowana stacja towarowa Zduńska Wola Karsznice

TRZEBINIA – OŚWIĘCIM – CZECHOWICE-DZIEDZICE

Zakończyła się modernizacja stacji towarowej Zduńska Wola Karsznice. Wymienione tory, sieć trakcyjna, rozjazdy oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym zapewniają lepszą obsługę cięższych i dłuższych składów. Pociągi towarowe mogą teraz przejeżdżać przez stację z prędkością do 120 km/h.

2022.10.07 13:23

Nowy wiadukt kolejowy w Pyrzowicach

TARNOWSKIE GÓRY – ZAWIERCIE

Nad drogą wojewódzką nr 913 i ulicą Transportową w Pyrzowicach budowany jest nowy wiadukt kolejowy. Obiekt umożliwi dojazd koleją do portu lotniczego Katowice Airport od strony Zawiercia. Zamontowana została już konstrukcja nowego wiaduktu. Obiekt ma blisko 30 metrów długości i ponad 15 metrów szerokości. Waga
konstrukcji wynosi ponad 175 ton. Obecnie na obiekcie montowane są tory. Budowa wiaduktu zakończy się w II połowie 2023 roku.

2022.09.16 12:36

Przebudowa mostu kolejowego nad Kanałem Łuczańskim w Giżycku

EŁK-KORSZE

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przy wsparciu finansowym z funduszy unijnych rozpoczęły modernizację linii kolejowej Ełk – Giżycko. Projekt jest współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W ramach inwestycji w Giżycku przebudowany zostanie most kolejowy nad Kanałem Łuczańskim.

2022.09.13 9:57

Zmiana organizacji ruchu pasażerskiego na stacji Bytom

CHORZÓW BATORY – ZDUŃSKA WOLA KARSZNICE

Rusza przebudowa stacji Bytom w ramach modernizacji linii kolejowej nr 131 z Chorzowa do Zduńskiej Woli. Od 13 września 2022 r. wprowadzona zostaje tymczasowa zmiana organizacji ruchu pasażerskiego na stacji. Nieczynne będą perony 1-4, uruchomiony zostanie natomiast peron tymczasowy dla podróżujących na trasie Bytom – Gliwice. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

2022.09.03 10:31

Most kolejowy nad Narwią w Ostrołęce z nowym torem

OSTROŁĘKA – CHORZELE

W drugiej połowie 2023 roku, po ponad 20 latach przerwy, pociągi powrócą na trasę Chorzele – Ostrołęka. Będzie to możliwe m.in. dzięki dobiegającej końca przebudowie mostu kolejowego nad Narwią. Prace na obiekcie rozpoczęły się w marcu 2021 roku. W styczniu bieżącego zamontowana została nowa konstrukcja obiektu. Most mierzy 245 metrów i waży 940 ton. W sierpniu zakończyło się układanie nowego toru na przeprawie.

2022.08.12 12:29

Kolej w Giżycku zmieni się na lepsze

EŁK-KORSZE

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizują linię kolejową Ełk – Korsze. Duże zmiany zajdą w Giżycku. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

2022.08.01 11:16

Nowe przystanki kolejowe dla lepszych podróży

TARNOWSKIE GÓRY – ZAWIERCIE

Postępuje budowa linii kolejowej do portu lotniczego Katowice Airport. Inwestycja między Tarnowskimi Górami a Zawierciem zakłada m.in. budowę trzech nowych przystanków kolejowych – Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice oraz Zawiercie Kądzielów.

2022.07.12 9:34

Po mostach i wiaduktach sprawny i bezpieczny przewóz towarów koleją w GOP

GLIWICE – BYTOM – CHORZÓW STARY – MYSŁOWICE ORAZ DOROTA – MY...

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły prace na liniach od Bytomia do Zabrza i od Sosnowca do Mysłowic Brzezinki. W efekcie towary jeżdżą szybciej i sprawniej w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Projekt za ponad 400 mln zł, ze środków unijnych POIiŚ obejmuje także ostatnią część zadania – przebudowę stacji towarowej Katowice Szopienice Północne.

2022.07.11 9:59

Wygodne i bezpieczne podróże stacji Herby Nowe

CHORZÓW BATORY – ZDUŃSKA WOLA KARSZNICE

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły przebudowę stacji kolejowej w Herbach Nowych. Prace przeprowadzono w ramach jednej z największych inwestycji kolejowych realizowanych obecnie w kraju – modernizacji linii kolejowej nr 131 z Chorzowa do Zduńskiej Woli. Stacja Herby Nowe jest pierwszą, z której w całości mogą już korzystać podróżni w ramach tej inwestycji. Co się na niej zmieniło? Zachęcamy do obejrzenia materiału.

2022.07.01 12:13

Lepszy dostęp do kolei na Mazurach

EŁK-KORSZE

Rozpoczyna się modernizacja linii kolejowej z Ełku do Giżycka. Po zakończeniu inwestycji podróżni zyskają dostęp do wygodnych stacji i przystanków. Wzrośnie bezpieczeństwo w ruchu kolejowo-drogowym. Skróci się czas przejazdu z Ełku do Olsztyna oraz w kierunku Białegostoku i Trójmiasta. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

2022.06.28 15:10

Nowy wiadukt kolejowy i przystanek w Miasteczku Śląskim

TARNOWSKIE GÓRY – ZAWIERCIE

Na wiadukcie kolejowym nad drogą wojewódzką nr 908 w Miasteczku Śląskim zamontowana została już konstrukcja nowego obiektu. Obok wiaduktu widać już także zarys nowo budowanego przystanku kolejowego Miasteczko Śląskie Centrum. Prace prowadzone są w ramach budowy linii kolejowej do portu lotniczego Katowice Airport.
Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

2022.06.28 14:58

Lepszy dostęp do kolei w Ruścu

CHORZÓW BATORY – ZDUŃSKA WOLA KARSZNICE

Postępuje modernizacja stacji kolejowej Rusiec Łódzki. Przebudowywane perony będą wyższe oraz wyposażone w nowe wiaty, ławki oraz czytelną informację pasażerską. Stacja dostosowana zostanie do potrzeb osób o ograniczonych możliwości poruszania się. Na perony będzie można dostać się budowaną kładką nad torami, która wyposażona zostanie w windy. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

2022.06.26 14:25

Przebudowa wiaduktu kolejowego w Katowicach

GLIWICE – BYTOM – CHORZÓW STARY – MYSŁOWICE ORAZ DOROTA – MY...

Postępuje przebudowa wiaduktu kolejowego nad ul. Lwowską w Katowicach. Zdemontowane zostało pierwsze przęsło obiektu. Budowa nowego rozpocznie się w sierpniu 2022 roku. Podczas prac ruch pociągów prowadzony będzie po drugiej części obiektu.

2022.06.24 14:50

Modernizacja stacji Kłobuck dla lepszych podróży koleją

CHORZÓW BATORY – ZDUŃSKA WOLA KARSZNICE

Postępują prace na stacji w Kłobucku. Nowe perony będą wyższe co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Będą wiaty, ławki oraz czytelna informacja pasażerska.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

2022.06.22 12:55

Katowice: Nowy wiadukt kolejowy zapewni sprawny i bezpieczny przewóz towarów

GLIWICE – BYTOM – CHORZÓW STARY – MYSŁOWICE ORAZ DOROTA – MY...

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczynają przebudowę wiaduktu kolejowego nad ul. Lwowską w Katowicach. To część dużej inwestycji obejmującej stację towarową Katowice Szopienice Północne oraz linie od Bytomia do Zabrza i od Sosnowca do Mysłowic Brzezinki. Projekt za ponad 400 mln zł, ze środków unijnych POIiŚ, usprawnia przewozy towarów ekologicznym środkiem transportu w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym.

2022.06.20 14:44

Lepszy dostęp do kolei w Chorzowie

CHORZÓW BATORY – ZDUŃSKA WOLA KARSZNICE

W rejonie ul. Strzelców Bytomskich w Chorzowie wybudowany zostanie nowy przystanek kolejowy – Chorzów Uniwersytet. Mieszkańcy zyskają 150-metrowy peron dostosowany do potrzeb wszystkich podróżnych. Będą wiaty i ławki. Na peron będzie się można dostać z nowego przejścia podziemnego – schodami lub windą. Bezpieczeństwo po zmroku zapewni energooszczędne oświetlenie LED. Czytelna informacja pasażerska ułatwi podróże.

2022.05.27 12:36

Montaż konstrukcji nowego wiaduktu w Pyrzowicach

TARNOWSKIE GÓRY – ZAWIERCIE

Nad autostradą A1 w Pyrzowicach zamontowana została konstrukcja nowego wiaduktu kolejowego na trasie Tarnowskie Góry – Zawiercie. Obiekt będzie miał ponad 57 metrów długości i prawie 7,5 metra szerokości. Wkrótce ułożony zostanie na nim tor, po którym pociągi będą przejeżdżać z prędkością do 140 km/h. Wiadukt umożliwi dojazd koleją z Tarnowskich Gór oraz Miasteczka Śląskiego do lotniska w Pyrzowicach. Obiekt powstaje w ramach budowy linii kolejowej do portu lotniczego Katowice Airport. Inwestycja jest dofinansowana przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

2022.04.15 13:12

Budowa wiaduktu nad autostradą A1

TARNOWSKIE GÓRY – ZAWIERCIE

Postępuje budowa połączenia kolejowego do lotniska w Pyrzowicach. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., w ramach inwestycji na linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie, budują nowy wiadukt kolejowy nad autostradą A1.

2022.04.01 11:23

Przebudowa wiaduktu kolejowego nad ul. Lwowską w Katowicach – objazd dla kierowców

GLIWICE – BYTOM – CHORZÓW STARY – MYSŁOWICE ORAZ DOROTA – MY...

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczynają przebudowę wiaduktu kolejowego nad ul. Lwowską w Katowicach. W związku z planowanymi pracami od 6 kwietnia, wprowadzony zostanie ruch wahadłowy pod obiektem. Zaleca się skorzystanie z wyznaczonego objazdu ulicami Bednorza – Obrońców Westerplatte – Bagienną. W weekend 9-10 kwietnia wiadukt będzie całkowite wyłączony z ruchu.

2022.03.28 11:23

Zakończenie prac na odcinku Dorota (Sosnowiec) – Sosnowiec Jęzor – Mysłowice Brzezinka.

GLIWICE – BYTOM – CHORZÓW STARY – MYSŁOWICE ORAZ DOROTA – MY...

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują w województwie śląskim inwestycję o dużym znaczeniu dla przewozu towarów w regionie. W marcu 2022 roku zakończyły się prace na odcinku Dorota (Sosnowiec) – Sosnowiec Jęzor – Mysłowice Brzezinka. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

2022.03.24 8:47

Kolej w Chorzowie zmieni się na lepsze

CHORZÓW BATORY – ZDUŃSKA WOLA KARSZNICE

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizują linię kolejową z Chorzowa do Zduńskiej Woli. To jedna z największych inwestycji kolejowych realizowanych w kraju. W połowie marca 2022 roku rozpoczęły się prace w Chorzowie. Mieszkańcy zyskają lepszy dostęp do kolei. Przebudowany będzie peron na stacji Chorzów Miasto i Chorzów Stary oraz wybudowany zostanie przystanek kolejowy Chorzów Uniwersytet. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

2022.03.22 12:46

ZASTĘPCZA KOMUNIKACJA AUTOBUSOWA – na odcinku Katowice – Tarnowskie Góry

CHORZÓW BATORY – ZDUŃSKA WOLA KARSZNICE

W ramach modernizacji linii kolejowej z Chorzowa do Zduńskiej Woli, w marcu 2022 roku rozpoczną się prace na odcinku od stacji Chorzów Batory do stacji Nakło Śląskie. W związku z planowanymi pracami, od 13 marca 2022 roku wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa między Katowicami a Tarnowskimi Górami.

Rozkłady jazdy zastępczej komunikacji autobusowej dostępne na Portalu Pasażera (www.portalpasazera.pl) oraz na stronie internetowej przewoźnika.

2022.03.20 11:08

Sprawniejszy przewóz towarów w Katowicach

GLIWICE – BYTOM – CHORZÓW STARY – MYSŁOWICE ORAZ DOROTA – MY...

Postępuje przebudowa stacji towarowej Katowice Szopienice Północne. W ramach projektu wymienione
zostaną tory, rozjazdy i sieć trakcyjna. Bezpieczeństwo zapewnią nowoczesne, komputerowe urządzenia
sterowania ruchem kolejowym. Wybudowany zostanie nowy budynek nastawni. Po zakończeniu wszystkich prac,
stacja obsługiwać będzie cięższe i dłuższe składy towarowe. Stacja przebudowywana jest w ramach inwestycji, której celem jest rozwój transportu towarów w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

2022.03.15 15:26

Nowe wiadukty na linii kolejowej do lotniska w Pyrzowicach

TARNOWSKIE GÓRY – ZAWIERCIE

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. budują i przebudowywują sześć wiaduktów kolejowych na linii kolejowej nr 182 pomiędzy Tarnowskimi Górami a Zawierciem. Obiekty powstają w ramach budowy połączenia kolejowego do portu lotniczego Katowice Airport. Wiadukty budowane są m.in. nad autostradą A1, w bliskim sąsiedztwie nowego przystanku kolejowego Miasteczko Śląskie Centrum oraz w pobliżu lotniska.

2022.03.15 11:23

Sprawny przewóz towarów po wyremontowanych obiektach w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym

GLIWICE – BYTOM – CHORZÓW STARY – MYSŁOWICE ORAZ DOROTA – MY...

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły modernizację trasy towarowej Dorota (Sosnowiec) – Sosnowiec Jęzor – Mysłowice Brzezinka. W celu zapewnienia sprawniejszego i szybszego transportu towarów w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym wyremontowanych zostało 9 wiaduktów kolejowych, 3 przepusty oraz 2 mosty. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

2022.03.15 10:27

Przebudowa mostu kolejowego nad Narwią w Ostrołęce

OSTROŁĘKA – CHORZELE

W ramach odbudowy nieczynnej od ponad 20 lat linii kolejowej z Ostrołęki do Chorzeli, przebudowywany jest most kolejowy nad Narwią w Ostrołęce. Nasunięta została już nowa, 245-metrowa konstrukcja obiektu. Pociągi na trasę Ostrołęka – Chorzele powrócą w II kwartale 2023 roku. Projekt ubiega się o dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

2022.03.01 15:26

Stacje i przystanki na odcinku od Chorzowa do Nakła Śląskiego

CHORZÓW BATORY – ZDUŃSKA WOLA KARSZNICE

Modernizacja linii kolejowej nr 131 z Chorzowa do Zduńskiej Woli to jeden z największych projektów kolejowych realizowanych w kraju. Inwestycja podzielona została na cztery odcinki. W marcu 2022 roku rozpoczną się prace na odcinku z Chorzowa do Nakła Śląskiego.

2022.03.01 14:55

Szybciej i bezpieczniej koleją ze Śląska w kierunku portów morskich. ZKA od Katowic do Tarnowskich Gór

CHORZÓW BATORY – ZDUŃSKA WOLA KARSZNICE

Modernizacja linii kolejowej nr 131 z Chorzowa do Zduńskiej Woli to jeden z największych projektów kolejowych realizowanych w kraju. Inwestycja podzielona została na cztery odcinki i obejmuje swoim zasięgiem dwa województwa – śląskie oraz łódzkie. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

2022.02.24 10:56

Przebudowa wiaduktu kolejowego w Katowicach

GLIWICE – BYTOM – CHORZÓW STARY – MYSŁOWICE ORAZ DOROTA – MY...

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przebudują wiadukt kolejowy nad ul. Lwowską w Katowicach. To część zadania przebudowy stacji towarowej Katowice Szopienice Północne. Prace realizowane są w ramach inwestycji, której celem jest rozwój transportu towarów koleją na Śląsku. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

2022.02.16 11:08

Kolejny etap przebudowy trasy odcinka Chorzów Batowy – Zduńska Wola Karsznice

CHORZÓW BATORY – ZDUŃSKA WOLA KARSZNICE

Postępuje przebudowa linii kolejowej z Chorzowa Batorego do Zduńskiej Woli Karsznic. Ten 165-kilometrowy odcinek jest ważny zarówno dla ruchu towarowego, jak i pasażerskiego. Obecnie trwa modernizacja torów, przystanków i stacji kolejowych. Część infrastruktury jest już gotowa. Szczegóły na poniższej infografice.

2022.02.07 10:33

Na stacjach Kozuby i Chociw Łaski budowane są kładki nad torami oraz perony.

CHORZÓW BATORY – ZDUŃSKA WOLA KARSZNICE

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizują 165-kilometrową trasę od stacji Chorzów Batory do stacji Zduńska Wola Karsznice. Aktualnie prowadzone są m.in. prace na łódzkim odcinku – od Ruśca Łódzkiego do Zduńskiej Woli Karsznice. Inwestycja zapewni lepszą podróż, a także usprawni przewóz towarów m.in. w kierunku portów morskich w Trójmieście. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

2022.01.28 11:22

Dwa nowe przęsła mostu na Białej

TRZEBINIA – OŚWIĘCIM – CZECHOWICE-DZIEDZICE

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizują linię kolejową Trzebinia – Oświęcim – Czechowice-Dziedzice. W ramach projektu przebudowywany jest most nad rzeką Białą w Czechowicach-Dziedzicach. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W grudniu 2021 roku nasunięte zostało drugie, nowe przęsło mostu. Pierwsze nasunięte zostało 12 miesięcy wcześniej. Podczas przebudowy mostu, ruch kolejowy odbywa się w obie strony po jednym torze.

2022.01.21 10:22

Z nowego peronu na stacji Siewierz

TARNOWSKIE GÓRY – ZAWIERCIE

Na stacji Siewierz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. budują nowy peron, lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym, a także wymieniane są tory i rozjazdy. To jeden z elementów budowy połączenia kolejowego do portu lotniczego Katowice Airport.

2022.01.17 12:18

Sprawniejsze przewóz towarów w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym

GLIWICE – BYTOM – CHORZÓW STARY – MYSŁOWICE ORAZ DOROTA – MY...

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują w województwie śląskim inwestycję, której celem jest rozwój transportu towarów w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. W pierwszym etapie zmodernizowana została trasa Bytom – Bytom Bobrek – Zabrze Biskupice – Maciejów Północny. Blisko ukończenia są roboty na trasie Dorota (Sosnowiec) – Sosnowiec Jęzor – Mysłowice Brzezinka. W listopadzie 2021 roku rozpoczęły się prace dotyczące ostatniego, trzeciego zadania – przebudowy stacji towarowej Katowice Szopienice Północne. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

2022.01.14 11:08

Kolej na lotnisko – tymczasowa organizacja ruchu drogowego

TARNOWSKIE GÓRY – ZAWIERCIE

W ramach budowy połączenia kolejowego do portu lotniczego Katowice Airport, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczynają budowę nowego wiaduktu kolejowego nad ul. Transportową w Pyrzowicach. Droga do lotniska od strony ulicy Transportowej zostanie tymczasowo zamknięta. Do portu lotniczego będzie można dojechać ul. Józefa Piłsudskiego, a następnie – nowo wybudowaną drogą tymczasową.

2021.12.16 11:55

Nowa stacja Pyrzowice Lotnisko – budowa przejścia podziemnego

TARNOWSKIE GÓRY – ZAWIERCIE

W województwie śląskim powstaje linia kolejowa do portu lotniczego Katowice Airport. Kluczowym elementem inwestycji jest budowa nowej stacji kolejowej – Pyrzowice Lotnisko. Pierwszy etap prac zakłada m.in. budowę przejścia podziemnego, które prowadzić będzie na dwa perony.

2021.12.10 10:13

Kolej od nowa na trasie Chorzele – Ostrołęka

OSTROŁĘKA – CHORZELE

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. odbudowują linię kolejową od Ostrołęki do Chorzeli. Dzięki temu mieszkańcy północnej części województwa mazowieckiego zyskają dostęp do 9 stacji i przystanków kolejowych. Po zakończeniu inwestycji podróżni będą mogli szybko i sprawnie dojeżdżać do szkół czy pracy.

2021.12.02 15:52

Modernizacja stacji Oświęcim – pierwsze prace

TRZEBINIA – OŚWIĘCIM – CZECHOWICE-DZIEDZICE

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizują ważne połączenie kolejowe między Małopolską a Śląskiem. W ramach inwestycji zmodernizowana zostanie m.in. stacja kolejowa w Oświęcimiu. Rozpoczęły się już pierwsze prace. Co zyskają podróżni w Oświęcimiu po zakończeniu projektu?

2021.11.07 8:46

Nowy wiadukt kolejowy nad autostradą A1

TARNOWSKIE GÓRY – ZAWIERCIE

PKP Polskich Linii Kolejowych S.A buduje nowy wiadukt nad Autostradą A1 Po zakończeniu wszystkich prac pociągi pojadą po nim z prędkością do 140 km/h. Zakończenie prac planowane jest w II połowie 2022 roku.

2021.10.15 10:27

Kolejny etap inwestycji towarowej w województwie śląskim

GLIWICE – BYTOM – CHORZÓW STARY – MYSŁOWICE ORAZ DOROTA – MY...

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują inwestycję, której celem jest usprawnienie transportu towarów w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Zakończono prace na kolejnym odcinku – z Doroty (Sosnowiec) do Sosnowca Jęzora. Wymienionych zostało około 7 km torów oraz sieci trakcyjnej. Obecnie roboty prowadzone są na trasie Sosnowiec Jęzor – Mysłowice Brzezinka. Planowany termin zakończenia prac to koniec 2021 roku. Projekt dofinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

2021.10.10 11:14

Rozpoczęła się budowa stacji Pyrzowice Lotnisko

TARNOWSKIE GÓRY – ZAWIERCIE

W województwie śląskim powstaje połączenie kolejowe z portem lotniczym Katowice Airport. Rozpoczęła się budowa stacji Pyrzowice Lotnisko. Pierwszy etap prac zakłada budowę przejścia podziemnego prowadzącego na perony stacji. Inwestycja dofinansowana jest przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

2021.10.10 10:31

Przyspiesza transport towarów w województwie śląskim

GLIWICE – BYTOM – CHORZÓW STARY – MYSŁOWICE ORAZ DOROTA – MY...

Dobiegły końca prace torowe na trasie towarowej Bytom – Bytom Bobrek – Zabrze Biskupice – Maciejów Północny. Pociągi towarowe kursują już po obu torach. Inwestycja, której celem jest usprawnienie transportu towarów koleją w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym, dofinansowana jest przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

2021.09.29 10:55

Prace na trasie Rusiec Łódzki – Zduńska Wola Karsznice

CHORZÓW BATORY – ZDUŃSKA WOLA KARSZNICE

Na terenie województwa łódzkiego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą prace na trasie od Ruśca Łódzkiego do Zduńskiej Woli Karsznic. To jeden z elementów budowy połączenia kolejowego od stacji Chorzów Batory do stacji Zduńska Wola Karsznice. Po zakończeniu prac podróżni zyskają dostęp do wygodnych peronów, a przewóz towarów składami towarowymi będzie sprawniejszy.

2021.09.26 10:47

Inwestycja w liczbach

CHORZÓW BATORY – ZDUŃSKA WOLA KARSZNICE

Modernizacja linii kolejowej od stacji Chorzów Batory do stacji Zduńska Wola Karsznice to jedna z największych inwestycji kolejowych realizowanych w Polsce. Trasa przebiegająca przez województwa śląskie i łódzkie ważna jest zarówno dla ruchu pasażerskiego, jak i towarowego.

2021.09.22 10:41

Prace na trasie Kalina (Herby Nowe) – Rusiec Łódzki

CHORZÓW BATORY – ZDUŃSKA WOLA KARSZNICE

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na terenie województw śląskiego oraz łódzkiego prowadzą prace na trasie Kalina (Herby Nowe) – Rusiec Łódzki. To część jednej z największych inwestycji kolejowych w Polsce – modernizacji linii kolejowej od stacji Chorzów Batory do stacji Zduńska Wola Karsznice. Inwestycja usprawni przewóz towarów w kierunku portów w Trójmieście, a także poprawi jakość podróżowania pasażerów.

2021.09.15 11:07

Szybciej i bezpieczniej ze Śląska w kierunku portów w Trójmieście

CHORZÓW BATORY – ZDUŃSKA WOLA KARSZNICE

Na terenie województwa śląskiego oraz łódzkiego realizowana jest jedna z największych inwestycji kolejowych w kraju – modernizacja linii kolej C-E 65 na odcinku Chorzów Batory – Zduńska Wola Karsznice. To fragment połączenia prowadzącego ze Śląska w kierunku portów morskich w Trójmieście. Obecnie prace prowadzone są na dwóch odcinkach – od Kaliny do Ruśca Łódzkiego oraz od Ruśca Łódzkiego do Zduńskiej Woli Karsznice. Inwestycja ma ogromne znaczenie zarówno dla lepszej obsługi podróżnych, jak i dla przewozu towarów.

2021.08.28 14:28

Pociągi towarowe na nowych torach

GLIWICE – BYTOM – CHORZÓW STARY – MYSŁOWICE ORAZ DOROTA – MY...

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zmodernizowały oba tory na trasie Bytom – Zabrze Biskupice oraz jeden tor na trasie Zabrze Biskupice – Maciejów Północny. W efekcie pociągi towarowe na tych odcinkach przyspieszyły do 100 km/h.

2021.08.14 14:34

Szybko i wygodnie pociągiem na lotnisko

TARNOWSKIE GÓRY – ZAWIERCIE

W województwie śląskim budowana jest linia kolejowa do portu lotniczego Katowice Airport. Jednym z kluczowych elementów inwestycji na trasie Tarnowskie Góry – Zawiercie będzie budowa nowej stacji Pyrzowice Lotnisko. Wartość całego projektu współfinansowanego ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to ponad 660 mln zł.

2021.07.14 13:55

Kolej wielkich zmian w Chrzanowie

TRZEBINIA – OŚWIĘCIM – CZECHOWICE-DZIEDZICE

Mieszkańcy Chrzanowa zyskają dzięki modernizacji linii kolejowej Oświęcim – Trzebinia – Czechowice-Dziedzice. Łatwiejszy dostęp do kolei zapewnią przebudowane perony na stacji Chrzanów oraz przystanku Chrzanów Śródmieście. Modernizacja pięciu wiaduktów kolejowych poprawi bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym, a także usprawni komunikację w mieście. Projekt współfinansowany jest ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

2021.06.07 8:35

Wiadukt kolejowy w Rudzińcu Gliwickim przed i po inwestycji

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Dobiegła końca modernizacja linii kolejowych na trasie Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle. W ramach inwestycji m.in. przebudowano obiekty inżynieryjne. Jednym z nich był wiadukt kolejowy w Rudzińcu Gliwickim.

2021.06.04 8:35

Most kolejowy na Kanale Kędzierzyńskim przed i po inwestycji

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Dobiegła końca modernizacja linii kolejowych na trasie Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle. W ramach inwestycji m.in. przebudowano obiekty inżynieryjne. Jednym z nich był most kolejowy na Kanale Kędzierzyńskim.

2021.06.01 13:34

Kolej – dla ptaków i płazów

TARNOWSKIE GÓRY – ZAWIERCIE

Połączenie kolejowe z lotniskiem w Pyrzowicach budowane jest w zgodzie z naturą.
Na trasie Tarnowskie Góry – Pyrzowice Lotnisko – Zawiercie zamontowane zostaną budki lęgowe dla ptaków,
w Porębie powstanie zbiornik lęgowy, a na terenie Nadleśnictwa Świerklaniec i Siewierz posadzone zostaną
drzewa i krzewy.

2021.05.31 16:18

Wiadukt kolejowy nad DK 94 przed i po inwestycji

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Dobiegła końca modernizacja linii kolejowych na trasie Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle. W ramach inwestycji m.in. przebudowano obiekty inżynieryjne. Jednym z nich był wiadukt kolejowy nad DK 94.

2021.05.31 12:58

Sprawny i szybki transport towarów koleją w województwie śląskim

GLIWICE – BYTOM – CHORZÓW STARY – MYSŁOWICE ORAZ DOROTA – MY...

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. remontują linie kolejowe o ogromnym znaczeniu dla transportu towarów w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Na trasach Bytom – Zabrze Biskupice – Maciejów Północny, Dorota – Mysłowice Brzezinka oraz na stacji Katowice Szopienice Północne, wymienionych zostanie m.in. ok. 47 km torów oraz sieci trakcyjnej, wyremontowane zostaną 56 rozjazdy oraz 39 obiektów inżynieryjnych. W efekcie transport towarów koleją w regionie będzie sprawny, szybki i bezpieczny. Projekt współfinansowany jest ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

2021.05.24 8:35

Wiadukt kolejowy w Paczynie przed i po inwestycji

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Dobiegła końca modernizacja linii kolejowych na trasie Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle. W ramach inwestycji m.in. przebudowano obiekty inżynieryjne. Jednym z nich był wiadukt kolejowy w Paczynie.

2021.05.17 8:35

Most kolejowy na Kanale Gliwickim przed i po inwestycji

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Dobiegła końca modernizacja linii kolejowych na trasie Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle. W ramach inwestycji m.in. przebudowano obiekty inżynieryjne. Jednym z nich był most kolejowy na Kanale Gliwickim.

2021.05.11 8:35

Wiadukt kolejowy w Pisarzowicach przed i po inwestycji

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Dobiegła końca modernizacja linii kolejowych na trasie Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle. W ramach inwestycji m.in. przebudowano obiekty inżynieryjne. Jednym z nich był wiadukt kolejowy w Pisarzowicach.

2021.04.26 9:47

Atrakcyjne podróże koleją

TRZEBINIA – OŚWIĘCIM – CZECHOWICE-DZIEDZICE

Widoczne są efekty prac na linii kolejowej Trzebinia – Oświęcim – Czechowice-Dziedzice. Podróżni korzystają już z części nowych peronów a pociągi jeżdżą po jednym nowym torze na odcinku Trzebinia – Oświęcim.

2021.04.19 9:28

Sprawniej i bezpieczniej na torach i drogach

TRZEBINIA – OŚWIĘCIM – CZECHOWICE-DZIEDZICE

W ramach modernizacji ważnej trasy kolejowej z Trzebini do Czechowic-Dziedzic, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły przebudowę piątego wiaduktu kolejowego w Chrzanowie. Kontynuowane są także roboty przy budowie wiaduktów nad ulicami Zbożową, Kadłubek, 11 Listopada oraz Krakowską.

2021.03.09 10:27

Pociągiem na lotnisko w Pyrzowicach

TARNOWSKIE GÓRY – ZAWIERCIE

Szybko, sprawnie i komfortowo pociągiem z Tarnowskich Gór i Zawiercia do portu lotniczego Katowice Airport w Pyrzowicach. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły realizację inwestycji ważnej dla ruchu pasażerskiego i towarowego w województwie śląskim. Powstaną nowa stacja kolejowa, nowe przystanki, odbudowany zostanie także 30-kilometrowy odcinek nieczynnego toru na trasie Tarnowskie Góry – Siewierz.

2021.03.08 15:20

Przebudowa mostu kolejowego na rzece Białej

TRZEBINIA – OŚWIĘCIM – CZECHOWICE-DZIEDZICE

Na jednym z dwóch torów mostu kolejowego na rzece Białej w Czechowicach-Dziedzicach zostało już nasunięte nowe przęsło obiektu. Przed rozpoczęciem przebudowy most był konstrukcją trzyprzęsłową, po zakończeniu prac będzie obiektem jednoprzęsłowym. Pociągi będą po nim przejeżdżały szybciej, sprawniej, a przy tym bezpieczniej.

2021.02.15 15:20

Przebudowa czterech wiaduktów kolejowych w Chrzanowie

TRZEBINIA – OŚWIĘCIM – CZECHOWICE-DZIEDZICE

W styczniu rozebrane zostały stare wiadukty nad ul. 29 Listopada i Krakowską, a na początku lutego – nad ul. Kadłubek. Obecnie budowane są nowe obiekty, po których pociągi pojadą z większą prędkością.

2021.01.08 16:30

Pociągi na zrewitalizowanej linii

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Pociągi mogą już korzystać ze zrewitalizowanej trasy kolejowej Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle. Nowe tory, rozjazdy, obiekty inżynieryjne pozwalają na osiągnięcie wyższych prędkości, przy jednoczesnym ograniczeniu hałasu i wibracji. Z odnowionych przejazdów kolejowo-drogowych i wiaduktów korzystają także zmotoryzowani.

2021.01.08 15:12

Podróżni korzystają z nowych peronów

TRZEBINIA – OŚWIĘCIM – CZECHOWICE-DZIEDZICE

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizują ważną linię kolejową Trzebinia – Oświęcim – Czechowice-Dziedzice. Pod koniec listopada 2020 roku dobiegły końca prace na jednym z dwóch torów na odcinku Trzebinia – Oświęcim. Do dyspozycji podróżnych oddane zostały już nowe perony na przystankach Gorzów Chrzanowski oraz Chełmek Fabryka. Widoczne są także efekty prac na obiektach mostowych.

2021.01.03 9:48

Uwaga! Objazdy

TRZEBINIA – OŚWIĘCIM – CZECHOWICE-DZIEDZICE

Tak będą wyglądały objazdy na przebudowywanych wiaduktach kolejowych w Chrzanowie.

 

2020.12.11 9:00

Kolejowo znaczy ekologicznie

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Lepsza jakość powietrza, mniejszy hałas, a także niższe zużycie energii – to tylko niektóre korzyści z transportu kolejowego. Rewitalizacja linii kolejowej jest najlepszym sposobem na odciążenie dróg i przeniesienie tysięcy ton towarów na tory. To z kolei oznacza pozytywny wpływ na środowisko.

2020.12.08 16:14

Rewitalizacja czyli co?

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Montaż nowej sieci trakcyjnej, zautomatyzowane rozjazdy, które pozwalają na płynną i bezpieczną zmianę kierunku jazdy [czy nie powinno być: „toru”?], a także nowa nawierzchnia torowa przenosząca większe obciążenia. Rewitalizacja linii kolejowej to złożony proces budowlany. Co się za nim kryje? Zapraszamy do zapoznania się z infografiką.

2020.10.21 11:21

Jak działają stacje towarowe?

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Na modernizowanych liniach kolejowych Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle znajdują się dwie stacje towarowe – Toszek Północ i Rudziniec Gliwicki. To ważne obiekty, które obsługują kolejowy przewóz towarów. Co dzieje się na takich stacjach i w jaki sposób korzystają z nich pociągi towarowe? Zapraszamy do zapoznania się z infografiką.

2020.10.15 14:14

Podobne obiekty, różne technologie

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Na modernizowanej trasie Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. odnowiły wiele mostów i wiaduktów. Każda konstrukcja wymagała indywidualnego podejścia. Zapraszamy do zapoznania się z infografiką, pokazującą czym różniły się prace na poszczególnych obiektach.

2020.10.07 14:15

Zgrzewanie szyn na linii 153 na odcinku Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Trwają prace na torze nr 2 linii 153. To jeden z ostatnich etapów inwestycji Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle. W szybkim montażu szyn pomaga specjalistyczna maszyna – zgrzewarka szynowa, która może poruszać się zarówno po drogach jak i po szynach.

Technologia zgrzewania torów sprawia, że przejeżdżające pociągi generują mniejsze drgania i hałas. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z pracy zgrzewarki oraz dodatkowych prac torowych.

 

 

2020.10.04 13:17

Szybszy przewóz towarów koleją dzięki rewitalizacji

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Inwestycja prowadzona na liniach kolejowych Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle pozwoli na szybszy przewóz towarów koleją. Na zrewitalizowanej trasie pociągi będą mogły rozpędzić się do 90 km/h. Co sprawia, że składy towarowe przyspieszą? Zapraszamy do zapoznania się z infografiką.

 

 

2020.09.26 10:29

Nowy tor na linii 153 na odcinku Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Trwa modernizacja trasy Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle. Po zakończeniu prac na torze nr 1, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły wymianę toru nr 2.

W trakcie prac wykorzystywane są nie tylko tradycyjne urządzenia budowlane, ale także specjalistyczne maszyny, takie jak podbijarka tłucznia. Zapraszamy do obejrzenia galerii:

WRZESIEŃ 2020: POCIĄGI I PRACE NA LINII 153

2020.09.19 15:56

Trwają prace na torze nr 2 linii 153 na odcinku Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Prace na torze nr 2 obejmują między innymi wymianę szyn, podkładów i sieci trakcyjnej przynależnej do toru. To kontynuacja inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na liniach kolejowych Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle. Po zrewitalizowanym torze nr 1 jeżdżą już pociągi towarowe. Zapraszamy do zapoznania się z galerią przedstawiającą prace.

 

2020.09.02 9:43

Profilowanie wieńczy przebudowę

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Jednym z ostatnich etapów prac na modernizowanych i rewitalizowanych liniach kolejowych jest użycie profilarki – maszyny, dzięki której podkłady i szyny zyskują stabilność pozwalającą na wytrzymanie wielotonowych nacisków pędzących pociągów. Zapraszamy do zapoznania się z jej działaniem.

2020.08.26 9:15

Szybkie i bezpieczne przejazdy nad DK94

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Wiadukt nad drogą krajową nr 94 to ważny obiekt na trasie Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle. Prace, które na nim wykonaliśmy, zapewniły możliwość szybkich, komfortowych i bezpiecznych przejazdów. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.

 

2020.08.16 8:59

Jak wzmacniamy podtorze?

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Jak to się dzieje, że pociągi jeżdżą szybko i bezpiecznie? Niezwykle istotne w tym kontekście jest podtorze, czyli „fundament” toru kolejowego. Dzięki niemu szyny nie przemieszczają się i nie odkształcają pod wielotonowymi obciążeniami przejeżdżających pociągów. Na czym polega wzmacnianie podtorza? Zapraszamy do zapoznania się z infografiką.

2020.08.12 12:38

Rewitalizacja dla korzyści

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Jest szybciej, bezpieczniej, ekologicznie i ciszej. To tylko pozytywnych efektów rewitalizacji trasy kolejowej Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle. Na zmianach skorzystają między innymi mieszkańcy, samorządy, biznes i kierowcy. Zapraszamy do zapoznania się z korzyściami, jakie przyniosła inwestycja.

2020.08.05 9:49

Uwaga, łuk!

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Jak to się dzieje, że pociąg może sprawnie i bezpiecznie skręcać, pomimo swojego ciężaru i prędkości? Jak wygina się szyny, aby tworzyły łuk? Czy na trasie pociągu może się znaleźć ostry „zakręt”? Wszystko wyjaśnia poniższa infografika.

2020.07.29 14:58

Sprawny transport towarów dzięki zmodernizowanej stacji Rudziniec Gliwicki

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

W ramach prac na trasie kolejowej Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle, zmodernizowaliśmy towarową część stacji Rudziniec Gliwicki. To niezwykle ważny element inwestycji – odnowiona stacja obsłuży więcej pociągów i usprawni ruch towarowy na Śląsku.

2020.07.22 11:02

Nowa Wieś – Stare Koźle: szybsze i bezpieczniejsze przejazdy pociągów towarowych

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Zakończyliśmy rewitalizację odcinka Nowa Wieś – Stare Koźle, znajdującego się na linii kolejowej 681. To ważny etap, ponieważ wieńczy prace na pierwszym torze trasy Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami.

2020.07.15 13:12

Więcej towarów na torach. Zmodernizowaliśmy stację towarową Toszek Północ

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Modernizacja stacji Toszek Północ była związana z remontem trasy kolejowej Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle. Prace rozpoczęły się w pierwszej połowie 2018 roku. Obecnie na stacji znajdują się nowe tory i sieć trakcyjna oraz nowoczesne, mechaniczne rozjazdy. Stacja może obsłużyć cięższe, dłuższe i mocniejsze składy kolejowe.

2020.07.08 16:24

Towary jadą szybciej i bezpieczniej nad Kanałem Gliwickim

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Remont pierwszego przęsła mostu nad Kanałem Gliwickim należał do najważniejszych prac prowadzonych w ramach rewitalizacji trasy Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle. Poniższa infografika pokazuje efekt inwestycji, która usprawniła i przyspieszyła ruch pociągów.

2020.06.18 16:25

Szybko, nowocześnie, bezpiecznie. Zrewitalizowaliśmy tory z użyciem pociągu do potokowej wymiany nawierzchni torowej (PUN)

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Do rewitalizacji linii kolejowych na odcinku Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle wykorzystaliśmy pociąg do potokowej wymiany nawierzchni torowej, nazywany w skrócie PUN. Dzięki jego pracy możliwa jest wymiana nawet 1200 metrów linii kolejowej dziennie, a jego użycie skróciło prace o kilka tygodni. To jedna z największych maszyn budowlanych wykorzystywanych przy przebudowie torów kolejowych.

2020.06.02 15:11

Wyremontowaliśmy pierwsze przęsło mostu nad Kanałem Gliwickim

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Most nad Kanałem Gliwickim to jeden z najważniejszych obiektów inżynieryjnych na linii Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle. Wyremontowaliśmy pierwsze przęsło, a pod koniec czerwca zakończymy prace na drugim. Dzięki temu pociągi pojadą dwoma wyremontowanymi torami rozwijając prędkość do 90 km/h.

2020.05.21 14:42

Zmodernizowaliśmy stacje towarowe w Toszku i Rudzińcu

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Dzięki prowadzonej przez nas rewitalizacji linii kolejowej Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle pociągi sprawnie i szybko przetransportują większe ilości towarów. Będzie to możliwe między innymi za sprawą zakończonych prac modernizacyjnych na stacjach towarowych Toszek i Rudziniec Gliwicki. Wymieniliśmy tam nawierzchnię torową oraz sieć trakcyjną, a także zamontowaliśmy nowoczesne, mechaniczne rozjazdy, które poprawią płynność i bezpieczeństwo ruchu pociągów.

2020.05.12 14:52

Jak łączymy szyny i podkłady?

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Obecnie odchodzi się już od przytwierdzania szyn do podkładów za pomocą śrub. Zamiast tego stosowane są tzw. przytwierdzenia sprężyste. Pozwalają one nie tylko na lepsze tłumienie drgań wywołanych przez przejeżdżający skład, ale także pełnią funkcję izolatora elektrycznego. Jak to wygląda w praktyce? Zobaczcie infografikę.

2020.04.27 13:12

Kończymy remont linii nr 681

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Kończą się prace remontowe na linii kolejowej nr 681 od Nowej Wsi do Starego Koźle. Prace finalizujące przebudowę polegały na łączeniu szyn metodą zgrzewania, co pozwala na eliminacje charakterystycznego stukotu pociągów jadących po tak wykonanym torze. Przywrócenie ruchu kolejowego na tej linii planowane jest na maj 2020 r.

2020.04.23 14:49

Oddaliśmy kolejny odcinek remontowanej linii

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Kolejny fragment remontowanej przez nas linii kolejowej Toszek – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle został ukończony. Na całym odcinku nie tylko zamontowaliśmy nowe tory i sieć trakcyjną, ale także odnowiliśmy most kolejowy nad Kanałem Kędzierzyńskim.

2020.04.20 12:38

Podnieśliśmy 100 tonowe przęsło

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Jak bezpiecznie podnieść metalowy element o wadze…100 ton? Przed takim wyzwaniem stanęli inżynierowie odpowiedzialni za remont drugiego przęsła wiaduktu kolejowego w Paczynie. Operacja została przeprowadzona z wykorzystaniem podnośników hydraulicznych. Dzięki podniesieniu przęsła możliwy był remont podpór i wymiana zużytych łożysk.

2020.04.17 15:57

Gotowy most nad Kanałem Kędzierzyńskim

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Zakończyliśmy przebudowę najważniejszego obiektu inżynieryjnego na linii nr 199. Most kolejowy nad Kanałem Kędzierzyńskim uzyskał pozwolenie na użytkowanie, a ruch pociągów na obiekcie został wznowiony. Remont mostu trwał nieco ponad rok. Linia nr 199 jest ważną linią towarową, która pozwala między innymi na transport towarów ze Śląska na północ w kierunku portów morskich. Dzięki przeprowadzonej przebudowie pociągi będą transportować większe ilości towarów w krótszym czasie.

2020.03.17 16:06

Próby obciążeniowe na Kanale Kędzierzyńskim

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Przeprowadziliśmy próby obciążeniowe wyremontowanego mostu nad Kanałem Kędzierzyńskim. Zadanie to polega na kilkukrotnym przejechaniu ciężką lokomotywą po obiekcie. Specjaliści podczas takiej próby monitorują poziom ugięcia konstrukcji. Następnie dane trafiają do końcowej analizy. Most nad Kanałem Kędzierzyńskim to jeden z najważniejszych obiektów inżynieryjnych na remontowanej obecnie linii kolejowej nr 199 łączącej Rudziniec Gliwicki i Kędzierzyn Koźle.

2020.02.19 13:14

Pociągi korzystają z wyremontowanych torów

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Od listopada zeszłego roku pociągi korzystają z wyremontowanego toru linii nr 153 pomiędzy Toszkiem a Rudzińcem Gliwickim. Każdego miesiąca przejeżdża tędy średnio 288 pociągów, głównie towarowych.

2020.02.12 13:06

Przyczółki jak nowe

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Przyczółki to skrajne podpory mostów lub wiaduktów. Po latach eksploatacji one również wymagają renowacji. Jak ona przebiega? Tłumaczymy na przekładzie przyczółków wiaduktu kolejowego w Paczynie.

2020.02.03 13:04

Sieć trakcyjna na solidnych podstawach

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Trwają prace związane z przebudową sieci trakcyjnej. Ich efektem będzie instalacja tzw. ciężkiej sieci trakcyjnej, która umożliwia przejazd mocniejszych składów, a tym samym przewóz większej ilości towarów. Podstawą montowanych słupów trakcyjnych są prefabrykowane pale fundamentowe.

2020.01.17 12:56

Nastawnie jak nowe

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Choć gabarytowo nie należą do największych, to jednak ich rola jest nie do przecenienia. Nastawnie kolejowe to obiekty, które w trakcie przebudowy linii kolejowej zyskują nowe oblicze. Nie inaczej było w przypadku nastawni w Sławięcicach i Toszku. Oba obiekty zostały wyremontowane i zyskały nowe wyposażenie.

2020.01.10 13:01

Odnowiony wiadukt kolejowy w Toszku

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Zakończyła się przebudowa wiaduktu kolejowego w Toszku. Tu krzyżują się dwie ważne linie kolejowe. Poniższa infografika prezentuje stan przed i po wykonanych pracach.

2020.01.09 12:53

Tak się zmieniła linia Toszek – Rudziniec Gliwicki

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Zaglądamy ponownie na oddaną pod koniec zeszłego roku linię Toszek – Rudziniec Gliwicki aby porównać, jak poszczególne obiekty wyglądały przed i po remoncie.

2020.01.02 12:45

Nowy w miejsce starego

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Od kwietnia zeszłego roku prowadziliśmy prace remontowe mostu kolejowego nad Kanałem Kędzierzyńskim. W efekcie na początku tego roku konstrukcja jest niemal gotowa. Poniższa infografika prezentuje zakres prac wykonany podczas renowacji mostu.

2019.11.26 11:13

Odcinek Toszek – Rudziniec Gliwicki gotowy!

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

To jeden z najwazniejszych momentów i kamieni milowej całej inwestycji. Po dwóch latach rewitalizacji oddajemy do użytku odcinek Toszek Pólnoc – Rudziniec Gliwicki. Poniżej prezetujemy zakres wykonanych prac i historię przebudowy.

2019.11.16 10:22

Odnowione przejazdy kolejowo-drogowe

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Na prowadzonej przez nas rewitalizacji linii kolejowej skorzystali także kierowcy. Mogą oni już korzytsać z odnowionych przejazdów kolejowo-drogowych w Bycinie i Pławniowicach. Sprawdcie, jak te obiekty wyglądały przed, a jak po remoncie.

2019.10.28 11:18

Efekty rewitalizacji

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE

Odnowione stacje kolejowe, wygodne perony, przejścia dla pieszych, czy przejazdy kolejowo-drogowe. Wszystkie te zmiany związane z zakończonym procesem rewitalizacji odcinka linii kolejowych z Chybia do Nędzy pozytywnie wpływają na komfort zarówno pasażerów, jak i okolicznych miezkańców i kierowców. Podsumowaliśmy najwazniejsze zalety przeprowadzonej inwestycji.

2019.10.23 15:11

Linia Chybie – Żory – Rybnik – Nędza/Turze wyremontowana!

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE

Ukończyliśmy rewitalizację odcinka linii kolejowych Chybie – Żory – Rybnik – Nędza/Turze. W ciągu dwóch lat prowadzonych prac wyremontowaliśmy 60 kilometrów torów i ponad 80 obiektów inżynieryjnych. Sprawdź, jak zmieniła się przebudowana linia kolejowa.

2019.10.16 15:50

Siły i środki

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Kończąca się właśnie rewitalizacja linii kolejowej Chybie – Żory – Rybnik – Nędza/Turze wymagała zaangażowania znacznych sił i środków. Tysiące ton materiałów budowlanych, dziesiątki maszyn i urządzeń. Poniższa infografika prezentuje najważniejsze z liczb charakteryzujących projekt.

2019.10.11 15:30

Wyremontowaliśmy ważne obiekty na linii Chybie – Nędza/Turze

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE

Kończymy rewitalizację odcinka linii kolejowych Chybie – Żory – Rybnik – Nędza/Turze. W ciągu dwóch lat prowadzonych prac wyremontowaliśmy wiele ważnych obiektów. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.

2019.10.04 15:38

Kończymy remont mostu nad Kanałem Gliwickim

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Kończymy prace remontowe jednego z najważniejszych obiektów inżynieryjnych na linii Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki. Most nad kanałem gliwickim – bo o nim mowa – przeszedł kilka etapów prac modernizacyjnych. Poniższa infografika prezentuje najważniejsze z nich.

2019.10.03 10:45

W ekspresowym tempie

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Czy możliwe jest przeprowadzenie remontu linii kolejowej w kilka dni? Możliwe. Taka sytuacja miała miejsce niedawno na jednym z odcinków rewitalizowanego przez nas odcinka Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki.

2019.09.30 15:22

Ważniejsze prace na odcinku Chybie – Nędza/Turze

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE

Intensywne prace remontowe linii Chybie – Żory – Rybnik – Nędza/Turze rozpoczęliśmy w wakacje 2017 roku. Niemal w każdym kwartale wyznaczaliśmy sobie główne cele do zrealizowania. Teraz przy podsumowaniu inwestycji, przypominamy te najważniejsze.

2019.09.27 13:27

Wkrótce „operacja nasuwanie”

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Na początku października rozpoczniemy proces nasuwania ważącego ponad 300 ton przęsła mostu kolejowego nad Kanałem Kędzierzyńskim. To ukoronowanie prac remontowych jakie wykonaliśmy na tym obiekcie. Samo nasuwanie to skomplikowany i wymagający proces, którego szczegóły wyjaśnią poniższa infografika i videoinfografika.

2019.09.23 13:14

Mocno naciskamy

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Naciskamy na szybki postęp prac przy rewitalizacji naszej linii. Dosłownie i w przenośni. W związku z dobiegającymi końca pracami na obiektach mostowych i wiaduktach przeprowadzone zostaną próby naciskowe (obciążeniowe). W ich trakcie mierzy się tzw. strzałki ugięcia. O co w tym chodzi? Wyjaśni infografika.

2019.09.20 14:06

Uwaga! Zastępcza komunikacja autobusowa

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

W związku z pracami sieciowymi na odcinku Sławięcice – Kędzierzyn-Koźle, ruch pasażerski na odcinku Gliwice – Kędzierzyn-Koźle będzie prowadzony z wykorzystaniem zastępczej komunikacji autobusowej. Prosimy o zapoznanie się z poniższą infografiką.

2019.09.19 13:42

Gigant na budowie

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Ten dźwig mógłby unieść czołg i to nie koniec jego możliwości. Podczas remontu wiaduktu kolejowego w Toszku użyliśmy ciężkiego dźwigu zdolnego przenieść obiekty o masie przekraczającej 500 ton! Jak to działa? Zobaczcie poniższą infografikę.

2019.09.11 11:51

Z Gliwic do Kędzierzyna autobusem

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

W związku z pracami sieciowymi prowadzonymi na odcinku Rudziniec Gliwicki – Nowa Wieś, ruch pasażerski na odcinku Gliwice – Kędzierzyn-Koźle będzie prowadzony z wykorzystaniem zastępczej komunikacji autobusowej. Poniższa infografika prezentuje terminy obowiązywania zastępczej komunikacji autobusowej oraz lokalizację przystanków.

2019.08.22 10:33

Pięć faktów o sieci trakcyjnej

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Sieć trakcyjna to nieodzowny element nowoczesnej linii kolejowej. Nie inaczej jest w przypadku rewitalizowanej linii kolejowej Toszek – Stare Koźle. Właśnie teraz instalujemy sieć trakcyjną na najważniejszych stacjach. Poniżej prezentujemy kilka faktów związanych z działaniem sieci trakcyjnej, które mogą Was zaskoczyć.

2019.08.19 10:05

Zwiększamy zakres projektu

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Dodatkowe rozjazdy, które usprawnią ruch kolejowy, mocniejsza sieć trakcyjna, czy nieplanowany wcześniej remont przejazdu kolejowo-drogowego. To zakres prac dodatkowych, jakie wykonamy na rewitalizowanej linii kolejowej Toszek – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle. Szczegóły przedstawia poniższa infografika.

2019.08.12 10:12

Most, czyli co?

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Płaskie, łukowe, metalowe, betonowe. Bez mostów i wiaduktów przeprowadzenie linii kolejowej byłoby niemożliwe. Poniższa videoinfografika, na przykładzie rewitalizowanej obecnie linii kolejowej Toszek – Stare Koźle, prezentuje najczęściej występujące rodzaje mostów i wiaduktów kolejowych.

2019.07.26 11:48

Wiadukt w Toszku

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

To jeden z ważniejszych obiektów inżynieryjnych na rewitalizowanej linii kolejowej Toszek – Stare Koźle. Kluczowy dla przywrócenia ruchu na remontowanym odcinku. Wiadukt kolejowy w Toszku zyskał nowe przęsło, które na miejsce zostało przywiezione w dwóch częściach. Z wideoinfografiki dowiesz się jak przebiegał remont obiektu.

2019.07.18 22:54

Uwaga! Zastępcza komunikacja autobusowa

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE

W związku z pracami prowadzonymi na rewitalizowanej linii kolejowej Chybie –
Żory – Rybnik – Nędza/Turze wprowadzamy zastępczą komunikację autobusową
pomiędzy stacjami Racibórz i Sumina.

2019.07.15 10:52

Z myślą o lokalnych społecznościach

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Remont linii kolejowej prowadzony jest nie tylko w centrach miast, ale także poza nimi. Z myślą o podniesieniu bezpieczeństwa na odcinku Toszek – Stare Koźle wyremontujemy także przejazdy kolejowo-drogowe ważne z punktu widzenia lokalnych społeczności.

2019.07.08 15:20

Budujemy wiadukt w Toszku

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

To jeden z ważniejszych obiektów inżynieryjnych na rewitalizowanej linii kolejowej Toszek – Stare Koźle. Wiadukt kolejowy w Toszku przechodzi właśnie gruntowną przemianę. Obiekt zyskał zupełnie nowe przęsło. Odnowione zostały także jego podpory i fundamenty.

2019.07.01 10:05

Objazdy w Bycinie

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Uwaga kierowcy!
W związku z remontem przejazdu kolejowo-drogowego w Bycinie w dniach 5 – 7 lipca 2019 r. wyznaczone zostaną objazdy. Prosimy o zapoznanie się z poniższą infografiką prezentującą ich przebieg.

2019.06.27 10:56

W transporcie towarowym stawiamy na tory

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Dzięki prowadzonej przez nas rewitalizacji linii kolejowej Toszek – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle pociągi będą mogły transportować większą ilość towarów w krótszym czasie. Wspomniana linia jest jedną z kilku linii towarowych, jakie remontujemy obecnie na terenie województwa śląskiego. Poniższa infografika prezentuje inne prowadzone przez nas projekty, których celem jest modernizacja linii towarowych. Po ich zakończeniu poprawi się bezpieczeństwo w ruchu kolejowym, ale także drogowym. Więcej towarów na torach, oznacza bowiem mniejszy tłok na ulicach.

2019.06.17 15:55

Z Gliwic do Kędzierzyna autobusem

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

W związku z pracami sieciowymi prowadzonymi na stacji Sławięcice wprowadzamy zastępczą komunikację autobusową na trasie Gliwice – Kędzierzyn-Koźle. Prosimy o zapoznanie się z terminami oraz lokalizacją przystanków.

2019.06.06 11:56

UWAGA! Objazdy

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

W związku z remontem przejazdu kolejowo-drogowego kierowcy korzystający z drogi powiatowej Pławniowice – Taciszów będą korzystać z objazdów. Prosimy o zapoznanie się w poniższą mapą prezentującą trasę objazdu.

2019.05.27 17:22

Nowe perony dla podróżnych

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE

28 maja oddajemy do użytku nowy peron wyspowy na stacji Sumina oraz perony na przystankach Górki Śląskie, Szymocice i Nowa Wieś.

2019.05.17 14:08

Kolejowy „kombajn” na rewitalizowanej linii Toszek – Stare Koźle

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

To jedna z najbardziej skomplikowanych i okazałych maszyn kolejowych. Jej prawidłowa nazwa to: „pociąg do potokowej wymiany nawierzchni kolejowej” ale kolejarze nazywają ją krótko: maszyna PUN. Właśnie dzięki jej wykorzystaniu na kilkukilometrowym odcinku rewitalizowanej obecnie linii kolejowej Toszek – Stare Koźle udało się przyspieszyć prace nawet o kilka tygodni. Jak to wyglądało? Poniżej film.

2019.04.23 9:22

UWAGA: Zastępcza komunikacja autobusowa Racibórz – Kuźnia Raciborska

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE

W związku z pracami prowadzonymi na rewitalizowanej obecnie linii kolejowej Chybie – Nędza/Turze od 23 kwietnia wprowadzamy zastępczą komunikację autobusową na wybranych odcinkach. Będzie ona obowiązywała do 28 maja. Aby maksymalnie usprawnić podróż w czasie obowiązywania zastępczej komunikacji autobusowej w wybranych terminach zamykane będą fragmenty linii. Z tego powodu zachęcamy do zapoznania się z poniższymi infografikami, które pozwolą sprawdzić zakres obowiązywania zastępczej komunikacji autobusowej na danym odcinku oraz termin jej obowiązywania.

2019.04.20 16:27

UWAGA: Zastępcza komunikacja autobusowa Katowice – Racibórz

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE

W związku z pracami prowadzonymi na rewitalizowanej obecnie linii kolejowej Chybie – Nędza/Turze od 23 kwietnia wprowadzamy zastępczą komunikację autobusową na wybranych odcinkach. Będzie ona obowiązywała do 28 maja. Aby maksymalnie usprawnić podróż w czasie obowiązywania zastępczej komunikacji autobusowej w wybranych terminach zamykane będą fragmenty linii. Z tego powodu zachęcamy do zapoznania się z poniższymi infografikami, które pozwolą sprawdzić zakres obowiązywania zastępczej komunikacji autobusowej na danym odcinku oraz termin jej obowiązywania.

2019.04.05 10:02

Zmieniamy sieć trakcyjną na mocniejszą.

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Więcej prądu na linii kolejowej
To już pewne. Na rewitalizowanym obecnie fragmencie linii kolejowej Toszek – Stare Koźle zainstalujemy sieć trakcyjną o wyższych parametrach niż pierwotnie planowane. Aneks w tym zakresie podpisaliśmy niedawno z wykonawcą tego odcinka. Jakie są najważniejsze zalety montażu tzw. ciężkiej sieci trakcyjnej tłumaczy poniższa infografika.

2019.03.29 13:16

Barki remontują linię kolejową

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Podczas remontu linii kolejowej wykorzystujemy wiele specjalistycznych maszyn budowlanych. Pokazywaliśmy już działanie podbijarek torowych, palownic, czy pociągu do tzw. potokowej wymiany torów. Zdarza się, że w prowadzeniu remontu pomagają nam także… barki rzeczne. Wykorzystamy je m.in. podczas remontu mostu kolejowego nad Kanałem Kędzierzyńskim.

2019.03.19 9:38

Pasażerowie chętnie korzystają z odnowionej stacji Rybnik

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE

Podwyższone, wygodne perony, nowy system nagłośnienia, windy i platforma przyschodowa — to tylko niektóre z udogodnień, z jakich od lipca zeszłego roku korzystają pasażerowie w Rybniku. Remont tutejszej stacji był jednym z ważniejszych elementów prowadzonej przez nas rewitalizacji linii kolejowej Chybie – Żory – Rybnik – Nędza/Turze. Postanowiliśmy sprawdzić, ilu pasażerów mogło już skorzystać z efektów remontu. Poniżej prezentujemy dane przewoźników kolejowych.

2019.03.13 14:05

Mierzymy postęp prac

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE, TOSZEK PÓŁNOC – RUDZIN...

Poziom zaawansowania prac na modernizacyjnych przez nas liniach kolejowych stale rośnie. Co chwilę oddajemy do użytku nowe obiekty inżynieryjne, stacje czy przystanki. Pora na podsumowanie. Poniższa infografika obrazuje najważniejsze wskaźniki, które pozwalają określić, ile prac już wykonaliśmy, a ile jeszcze przed nami.

2019.03.08 16:22

Z Chybia do Suminy po nowych torach

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE

Pasażerowie mogą już korzystać z wyremontowanych torów na odcinku Chybie – Sumina. To jedno z ważniejszych połączeń kolejowych na terenie województwa śląskiego, z którego korzystają mi.in. mieszkańcy Rybnika i Żor. Oprócz torów przebudowane zostały przejazdy kolejowo-drogowe, systemy sterowania ruchem kolejowym, ważne obiekty inżynieryjne. Modernizację przeszły też stacje kolejowe w Żorach i Rybniku. Zakres przeprowadzonych prac prezentuje poniższa videoinfografika.

2019.02.26 10:54

Wymieniamy sygnalizatory

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Podobnie jak kierowcy, tak i maszyniści prowadząc pociąg muszą zwracać uwagę na sygnały świetlne. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Kolejowe sygnalizatory świetlne są o wiele bardziej skomplikowane, a maszynista musi zapamiętać nawet kilkadziesiąt (!) różnych sygnałów. Podczas remontu linii kolejowej Toszek – Stare Koźle także wymieniamy semafory świetlne. Aby przybliżyć nieco sposób ich działania prezentujemy poniższą infografikę.

2019.02.12 15:16

W Rybniku nie wysiądziesz

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE

W związku z prowadzonym przez nas remontem w dniach 14-25 lutego 2019 r. nieczynny będzie jeden z peronów stacji Rybnik. Pociągi regionalne oraz dalekobieżne będą w tym czasie zatrzymywać się na przystanku kolejowym Rybnik Piaski. Dla zapewnienia komunikacji pomiędzy stacjami Rybnik oraz Rybnik Piaski wprowadzamy zastępczą komunikację autobusową.

2019.02.08 11:23

Autobusem z Raciborza do Suminy

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE

W związku z pracami prowadzonymi na rewitalizowanej linii kolejowej Chybie – Żory – Rybnik – Nędza/Turze wprowadzamy zastępczą komunikację autobusową pomiędzy stacjami Racibórz i Sumina.

2019.02.05 10:14

Strumień reaktywacja!

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE

Ostatni raz pociągi pasażerskie zatrzymywały się tu na początku obecnego stulecia. Obecnie, dzięki prowadzonej rewitalizacji linii kolejowej Chybie – Żory – Rybnik – Nędza/Turze Stacja Strumień powróciła na kolejową mapę Polski. Nowe wiaty, tablice informacyjne, a przede wszystkim wyremontowane tory – to nowe oblicze tej niewielkiej, ale ważnej stacji, której historia sięga czasów międzywojennych.

2019.01.28 15:31

Zastępcza komunikacja autobusowa pomiędzy Raciborzem a Rydułtowami

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE

W związku z pracami prowadzonymi na rewitalizowanej linii kolejowej Chybie – Żory – Rybnik – Nędza/Turze, od 1 do 28 lutego 2019 roku w godzinach 9:30-11:30 wprowadzamy zastępczą komunikację autobusową pomiędzy Raciborzem a Rydułtowami. Poniższa videoinfografika i infografika prezentują lokalizacje poszczególnych przystanków.

2019.01.23 17:01

W zimie podgrzewamy rozjazdy

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Nowoczesna linia kolejowa musi być odporna na trudne warunki atmosferyczne, w tym silne mrozy. Dlatego projektując jej przebudowę, uwzględniamy także montaż odpowiednich systemów pozwalających na sprawną eksploatację w zimie. Jednym z nich jest EOR – czyli system Elektrycznego Ogrzewania Rozjazdów. Zasadę działania takiego systemu prezentuje poniższa infografika.

2019.01.11 16:33

Remontujemy stację Sumina

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE

Trwają prace remontowe na terenie stacji Sumina. Mimo że położona w niewielkiej miejscowości, jest to ważna stacja kolejowa o długiej i ciekawej historii. Poniżej prezentujemy najciekawsze informacje związane z rewitalizacją stacji.

2019.01.04 14:50

Z Żor do Rybnika autobusem

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE

Dobiega końca prowadzona przez nas rewitalizacja linii kolejowej Chybie – Żory – Rybnik – Nędza/Turze na odcinku Żory – Rybnik. W dniach 7 i 8 stycznia 2019 roku oraz 16, 21 i 22 lutego 2019 roku robotnicy będą tam wymieniać sieć trakcyjną oraz montować urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Z tego powodu odcinek będzie zamknięty dla ruchu pociągów. Dla pasażerów udostępniona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa. Poniższa videoinfografika i infografika prezentują lokalizację poszczególnych przystanków.

 

2019.01.04 8:59

Przebudujemy most kolejowy nad Kanałem Kędzierzyńskim

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Już za kilka tygodni ruszy remont mostu kolejowego nad Kanałem Kędzierzyńskim. Prace rozpoczną się od rozbiórki istniejącej konstrukcji. Następnie zbudujemy nową przeprawę. Jak będzie ona wyglądać? Zapraszamy do obejrzenia poniższej infografiki.

2018.12.28 10:46

Tak działa szlifierka torowa

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE, TOSZEK PÓŁNOC – RUDZIN...

Szyny trzeba naostrzyć. Dla osób niezwiązanych z branżą kolejową może to być nie lada zaskoczenie, ale dla kolejarzy to oczywiste. Szczególnie nowe szyny przed pierwszym użyciem wymagają odpowiedniej obróbki. Wykonuje ją szlifierka torowa.

2018.12.21 8:49

Wiadukt kolejowy w Paczynie

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Wiadukt kolejowy w Paczynie to jeden z ważniejszych obiektów inżynieryjnych na modernizowanym obecnie odcinku Toszek – Stare Koźle. Obiekt przeszedł gruntowną modernizację. Odnowiona konstrukcja, wzmocnione przyczółki to tylko część z wykonanych prac. Poniżej videoinfografika prezentująca ich zakres.

2018.12.17 11:45

Na narty koleją!

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE

Dzięki rewitalizacji linii kolejowej Chybie – Nędza/Turze ruszyło właśnie połączenie kolejowe z Gliwic do Wisły. Skierowane jest głównie do narciarzy, którzy chcą spędzić weekend w górach. Trasa nowego połączenia przebiega częściowo po wyremontowanym odcinku Chybie – Rybnik.

2018.12.10 15:59

U progu zimy kolejowe remonty nie zwalniają tempa

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE, TOSZEK PÓŁNOC – RUDZIN...

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe utrzymuje tempo prowadzonych prac także jesienią i zimą. W końcową fazę wchodzą remonty dwóch ważnych linii kolejowych na terenie Śląska i Opolszczyzny: odcinka Chybie – Nędza/Turze oraz Toszek – Stare Koźle.

2018.12.06 9:08

Otworzyliśmy przejazd kolejowo-drogowy na ulicy Dworcowej w Żorach

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE

Kierowcy nie muszą już korzystać z objazdów, a mieszkańcy z tymczasowej komunikacji miejskiej. Przejazd został wyposażony w gumowe płyty, które tłumią drgania i sprawiają, że jego pokonywanie jest cichsze i bardziej komfortowe. Obiekt zachował najwyższą kategorię „A”.

2018.11.09 13:04

Remont przejazdu kolejowo-drogowego na ulicy Dworcowej w Żorach

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE

W związku z remontem przejazdu kolejowo-drogowego przy ulicy Dworcowej w Żorach nastąpią zmiany w organizacji ruchu. Objazd dla kierowców został wyznaczony ulicami: Nad Rudą, Katowicką i Leśną, do ulic Dworcowej i Mikołowskiej.

Autobusy Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej linii 03, 04 i 06 także kursują zmienioną trasą. Z powodu wyznaczonego objazdu autobusy nie będą obsługiwały przystanków: Dworcowa, Dworcowa Kolejowa i Dworcowa – Leśna. Dla linii 03 oraz 04 został wyznaczony dodatkowy przystanek Leśna-Mikołowska.

Zapraszamy do zapoznania się z poniższą infografiką prezentująca trasy odjazdów oraz zmiany organizacji ruchu komunikacji miejskiej.

2018.11.06 16:10

Remontujemy stacje i przystanki

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE, TOSZEK PÓŁNOC – RUDZIN...

Szymocice, Górki Śląskie, Szczejkowice to tylko niektóre z mniejszych miejscowości leżących na trasie modernizowanej obecnie linii kolejowej Chybie – Nędza/Turze. Dzięki przystankom kolejowym zlokalizowanych w mniejszych miejscowościach, ich mieszkańcy mogą wygodnie i szybko podróżować.

2018.10.26 15:47

Kolejowy kombajn

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE, TOSZEK PÓŁNOC – RUDZIN...

Większości z nas kombajn kojarzy się raczej z rolnictwem niż technologią kolejową. Jednak podczas rewitalizacji linii kolejowej bardzo często używana jest maszyna, którą kolejarze potocznie nazywają „kombajnem”. Pociąg do potokowej wymiany nawierzchni kolejowej – bo tak brzmi prawidłowa nazwa tego urządzenia, to bardzo rozbudowana i użyteczna maszyna. Jednocześnie demontuje stare tory, a w ich miejscu kładzie nowe. W ten sposób może wymienić nawet do 600 metrów torów dziennie. Jak to się odbywa w praktyce można obejrzeć na poniższej infografice.

2018.10.26 15:43

Przebudowa to korzyści

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE, TOSZEK PÓŁNOC – RUDZIN...

Nowe wygodne perony, wiaty, ławki, tory, po których pociągi jeżdżą bez hałaśliwego stukotu. To najbardziej odczuwalne dla pasażerów efekty przebudowy linii kolejowej. Ale inwestorzy i projektanci modernizacji linii kolejowych Chybie – Nędza/Turza oraz Toszek – Stare Koźle muszą brać pod uwagę także wymierne korzyści ekonomiczne, społeczne czy środowiskowe płynące z przeprowadzonej inwestycji. To właśnie takie analizy dają odpowiedź na pytanie, jak i kiedy zaplanować remont linii kolejowej. Poniższa infografika prezentuje wybrane korzyści z prowadzonej obecnie rewitalizacji linii kolejowych Chybie – Nędza/Turze oraz Toszek – Stare Koźle.

2018.10.17 13:24

Odnowiliśmy Most Zamysłowski w Rybniku

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE

Remont Mostu Zamysłowskiego w Rybniku na finiszu! Już w październiku zakończą się prace związane z rewitalizacją okazałego obiektu, który uznawany jest za jeden najpiękniejszych w Polsce przykładów architektury kolejowej. Podczas trwającej od marca rewitalizacji robotnicy między innymi odnowili elewację mostu, wymienili tory kolejowe i zabezpieczyli zabytkowe filary mostu przez zalewaniem wodą. Obiekt czeka już tylko na ostateczne odbiory. Obejrzyj videoinfografikę, która prezentuje zakres wykonanych prac remontowych.

2018.10.09 8:45

Z toru na tor bez zatrzymania

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE, TOSZEK PÓŁNOC – RUDZIN...

W trakcie rewitalizacji linii kolejowych Chybie – Nędza/Turze i Toszek – Rudziniec Gliwicki/Stare Koźle wymienionych zostanie ponad 160 rozjazdów kolejowych. To konstrukcje z szyn umożliwiające pociągom przejazd z jednego toru na drugi bez konieczności przerwania jazdy. Jak wyglądają nowoczesne rozjazdy i z jakich elementów się składają? Sprawdź na poniższej infografice.

2018.10.04 16:28

Nie tylko nowe szyny

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE, TOSZEK PÓŁNOC – RUDZIN...

Rewitalizacja linii kolejowych Chybie – Rybnik – Nędza/Turze i Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle zakłada przede wszystkim wymianę nawierzchni kolejowej czyli szyn, podkładów, złączek i podsypki tłuczniowej. Podkłady przenoszą obciążenia z szyn na podsypkę i utrzymują ich odpowiednie położenie względem siebie. W trakcie rewitalizacji podkłady drewniane i betonowe są wymieniane na podkłady strunobetonowe. Chcesz wiedzieć dlaczego? Sprawdź na poniższej infografice.

2018.10.01 14:19

Linie jak nowe

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE, TOSZEK PÓŁNOC – RUDZIN...

Rewitalizacja linii kolejowych Chybie – Rybnik – Nędza/Turze i Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle zakłada remont niemal 100 kilometrów torów. Prace będą polegały między innymi na wzmocnieniu podtorza, wymianie nawierzchni kolejowej i zamontowaniu nowej sieci trakcyjnej. Ale nie tylko. Zobacz na poniższej infografice na czym dokładnie polega kapitalny remont torów.

2018.09.27 13:22

Linie o szczególnym znaczeniu

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE, TOSZEK PÓŁNOC – RUDZIN...

Rewitalizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe odcinki Chybie – Rybnik – Nędza/Turze i Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle to dwa bardzo ważne szlaki transportowe. Mają szczególne znaczenie dla transportu węgla z Rybnickiego Okręgu Węglowego na północ, do portów w Szczecinie, Świnoujściu i Gdyni. Łączą Śląsk i Opolszczyznę z ważnymi ciągami komunikacyjnymi o znaczeniu międzynarodowym. Znaczenie rewitalizowanych linii dla transportu kolejowego w Polsce możesz zobaczyć na poniższej infografice.

2018.09.24 16:22

Lepsze tory, więcej towarów

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Trwa rewitalizacja ważnej linii towarowej Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki. Prace polegają głównie na wymianie wyeksploatowanych i nieczynnych od lat torów, ale nie tylko. W lipcu rozpoczęliśmy modernizację stacji kolejowej Rudziniec Gliwicki, dzięki której poprawi się jakość obsługi pociągów towarowych, ale także zwiększy się ich prędkość. Odtwórz poniższy film i przekonaj się jak zmieni się stacja Rudziniec Gliwicki już w pierwszej połowie 2019 roku.

2018.09.20 12:37

Ciszej i szybciej

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE, TOSZEK PÓŁNOC – RUDZIN...

Rewitalizacja odcinków Chybie – Żory – Rybnik – Nędza/Turze i Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle zakłada wymianę torów, sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowym. By pociągi mogły przyspieszyć i zniknął charakterystyczny stukot kół na torach szyny są ze sobą spawane i łączone w kilkukilometrowe odcinki. Do wykonania tych prac wykorzystywana jest zgrzewarka torowa. Zobacz poniżej na czym polega jej działanie.

2018.09.17 14:20

Remont Mostu nad Kanałem Gliwickim

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Trwa remont mostu kolejowego nad Kanałem Gliwickim. Wzmocniona zostanie konstrukcja obiektu i położone zostaną nowe tory. Prace zakładają również odmalowanie i oczyszczenie 65-metrowej, stalowej kratownicy.

2018.09.13 14:46

Rewitalizacja wagi ciężkiej

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE, TOSZEK PÓŁNOC – RUDZIN...

Rewitalizacja dwóch linii kolejowych Chybie – Rybnik – Nędza/Turze i Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle zakończy się w przyszłym roku. Po zakończeniu prac remontowych zwiększy się prędkość jeżdżących po tych liniach pociągów i skróci się czas przejazdu, a pociągi pojadą po wyremontowanych obiektach inżynieryjnych. Zwiększy się również bezpieczeństwo podróżnych i przewożonych towarów.

2018.09.10 13:05

Wiadukt nad Chwałowicką gotowy!

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE

W Rybniku dobiegła końca modernizacja wiaduktu kolejowego nad ulicą Chwałowicką. Remont ponad stuletniego obiektu w centrum miasta poprawi nie tylko bezpieczeństwo podróży, ale także jakość kolejowego transportu towarów.

2018.08.23 11:44

Most Zamysłowski odzyskuje dawny blask

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE

Ponad stuletni most przypomina rzymskie akwedukty. By przywrócić mu dawną świetność wykonawca najpierw skuł skamieniałe zanieczyszczenia i osady z powierzchni obiektu.
Następnie most został wypiaskowany, czyli wyczyszczony drobinami piasku podanymi pod dużym ciśnieniem. Później uzupełniono ubytki kamiennej konstrukcji i pokryto ją powłoką hydrofobową, chroniącą przed wodą i brudem.

2018.08.18 12:06

Pięknieje wiadukt kolejowy nad drogą krajową nr 94

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Zakres prac obejmuje czyszczenie powierzchni betonowych i stalowych, odtworzenie powłok antykorozyjnych, odmalowanie i renowację łożysk wiaduktu. Wykonawca także umocnieni skarpy pod przęsłem, odnowi balustrady, odtworzy chodnik i schody skarpowe z poręczą. Jednym z ostatnich etapów remontu, będzie uporządkowanie terenu wokół obiektu. Na wiadukcie kolejowym są prowadzone także prace torowe. Tor nr 1 linii kolejowej nr 153, który od lat jest wyłączony z użytku, jest odtwarzany na całym odcinku Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki. W ramach prac wymieniana jest nawierzchnia torowa i urządzenia srk, remontowane są obiektów inżynieryjne oraz odtwarzana jest sieć trakcyjna.

2018.08.08 15:01

Żory, Rybnik… odbiór!

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE

Zanim pasażerowie wyjdą na nowoczesne perony, usiądą pod odrestaurowanymi wiatami przystankowymi i  pojadą po wyremontowanych torach, wszystkie elementy modernizacji muszą pozytywnie przejść odbiory. Czym są i na czym polegają?

2018.08.07 14:10

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dbają o bezpieczeństwo na drogach

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE, TOSZEK PÓŁNOC – RUDZIN...

Bezpieczeństwo jest priorytetem dla zarządcy infrastruktury kolejowej. Właśnie dlatego planując i realizując modernizację linii kolejowych, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe duży nacisk kładzie na poprawę bezpieczeństwa, zwłaszcza w miejscach, w których tory krzyżują się z drogami.

2018.07.31 14:49

Projekt to podstawa

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE, TOSZEK PÓŁNOC – RUDZIN...

Trwa rewitalizacja dwóch ważnych linii kolejowych na Śląsku i Opolszczyźnie: Toszek – Stare Koźle oraz Chybie – Nędza/Turze. Robotnicy właśnie rozpoczynają przebudowę pierwszej z wymienionych. Prace przy remoncie drugiej są już prawie na półmetku. Zanim jednak ekipy budowlane pojawiły się na remontowanych szlakach, konieczne było przygotowanie dokładnego projektu rewitalizacji. Na czym polega i jak przebiega proces projektowa0nia linii kolejowej?

2018.07.31 9:57

Wznawiamy ruch na Chwałowickiej!

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE

Na wznowienie ruchu ulicą Chwałowicką od kilku miesięcy czekali nie tylko mieszkańcy Rybnika, ale także kierowcy przejeżdżający przez centrum miasta. Od 1 sierpnia przejazd pod wiaduktem jest już otwarty. Remont całego obiektu zakończy się jeszcze w tym miesiącu.

2018.07.18 15:25

Kamienie o specjalnym znaczeniu

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE, TOSZEK PÓŁNOC – RUDZIN...

Stalowe szyny przytwierdzone do podkładów, ułożonych na warstwie „kamieni” –  tak tory kolejowe widzą osoby, które zawodowo nie zajmują się tematyką kolejową. Trwająca obecnie rewitalizacja linii kolejowych Chybie – Nędza/Turze oraz Toszek – Stare Koźle jest doskonałą okazją, aby przyjrzeć się bliżej konstrukcji, na której układane są tory.

2018.07.17 10:12

Rybnickie arcydzieło kolejowe odzyskuje blask

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Prace na Moście Zamysłowskim w Rybniku nabierają tempa. Robotnicy wyremontowali już tor numer 1. Obecnie na zabytkowym obiekcie trwa montaż sieci trakcyjnej i czyszczona jest elewacja. Wkrótce rozpocznie się remont toru numer 2.

2018.07.13 8:58

Wyciszamy szlaki kolejowe na Śląsku

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE, TOSZEK PÓŁNOC – RUDZIN...

Modernizacja linii kolejowej to przede wszystkim poprawa jakości torów, infrastruktury i sieci trakcyjnej, dzięki której pociągi mogą przyspieszyć. Ale to także szereg prac związanych z redukcją emitowanego przez nie hałasu. Na remontowanych odcinkach Chybie – Nędza/ Turze oraz Toszek Północ – Stare Koźle szyny zostaną ze sobą zespawane, a dodatkowo wyciszone za pomocą wkładek przyszynowych. Dodatkowo na linii łączącej Chybie z Nędzą wykonawca zamontuje prawie 4 km ekranów akustycznych. Jak działa ekran akustyczny, po co spawa się szyny i montuje wkładki przyszynowe?

2018.07.06 11:20

Zmodernizowane stacje w Rybniku i Żorach

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE

Już niebawem zakończy się modernizacja stacji kolejowych w Żorach i Rybniku. Nowe tory, nagłośnienie i oświetlenie to efekty inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Wykonawca realizuje obecnie prace wykończeniowe.

2018.07.04 10:09

Kolej na ciężki sprzęt

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE, TOSZEK PÓŁNOC – RUDZIN...

Palownica, zgrzewarka, podbijarka. To maszyny wykorzystywane podczas budowy i modernizacji linii kolejowych Chybie – Żory – Rybnik – Nędza/Turze i Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle. Bez nich remont torów byłby niemożliwy, a przynajmniej trwałby zdecydowanie dłużej niż obecnie. Sprawdźmy jak wyglądają i na czym polega ich praca?

2018.07.03 12:24

Intensywne remonty na Śląsku

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE, TOSZEK PÓŁNOC – RUDZIN...

Trwa modernizacja śląskich fragmentów linii kolejowych łączących Górny Śląsk z Opolszczyzną. Do użytku oddano pasażersko-towarowy odcinek od Strumienia do Żor, dzięki czemu remontowany szlak Chybie – Nędza/Turze jest już w jednej trzeciej gotowy. Obecnie prace kontynuowane są na odcinku od Żor do Rybnika i dalej w kierunku Suminy. Z kolei w lipcu rozpocznie się remont towarowej linii z Toszka do Rudzińca Gliwickiego, która docelowo połączy stację Toszek Północ ze Starym Koźlem.

2018.07.01 11:33

Ciężki sprzęt na torach (WIDEONIFOGRAFIKA)

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE, TOSZEK PÓŁNOC – RUDZIN...

Podczas budowy i modernizacji linii kolejowych Chybie – Żory – Rybnik – Nędza/Turze i Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle wykorzystujemy specjalistyczne maszyny. Bez nich remont torów byłby niemożliwy, a przynajmniej trwałby zdecydowanie dłużej niż obecnie.

Czym jest i jak działa podbijarka? Dowiedz się z wideoinfografiki.

2018.06.29 15:14

Modernizacja po czterech dekadach

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE, TOSZEK PÓŁNOC – RUDZIN...

Większa liczba pociągów towarowych i szybszy transport kolejowy. To tylko niektóre efekty, jakie przyniesie modernizacja linii kolejowej łączącej Toszek i Rudziniec Gliwicki, prowadzona przez spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe.

2018.06.26 15:30

Chybie – Nędza/Turze przyspieszamy!

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE

Przywrócenie ruchu kolejowego na odcinkach Chybie – Strumień oraz Strumień – Żory czy modernizacje stacji w Żorach oraz w Rybniku to tylko niektóre z działań, jakie toczą się obecnie w związku z remontem linii kolejowej Chybie – Nędza/Turze. Inwestycję prowadzą PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

2018.06.22 15:34

Wiadukt nad ulicą Chwałowicką ponownie zamknięty

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE

W centrum Rybnika rozpoczął się drugi etap modernizacji wiaduktu nad ulicą Chwałowicką. W związku z zamknięciem przejazdu i przejścia pod wiaduktem wyznaczone zostały objazdy i zastępcze, podziemne przejście dla pieszych. Remont potrwa do końca lipca.

2018.06.22 11:30

Rusza przebudowa odcinka Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki (WIDEONIFOGRAFIKA)

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

Rusza przebudowa towarowej linii kolejowej Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle na odcinku Roszek Północ – Rudziniec Gliwicki. Gruntowna modernizacja rozpocznie się w lipcu, gdy na tory wjedzie ciężki sprzęt. Linia nr 153 jest linią dwutorową, ale tor nr 1 od wielu lat był wyłączony z ruchu. Teraz przejdzie pierwszy całkowity remont. Tor numer 2 zostanie odnowiony w miejscach wymagających najpilniejszej naprawy.

2018.04.19 16:16

SIEĆ TRAKCYJNA NOWEGO TYPU NA ŚLĄSKICH TORACH

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE

Remontowana od czerwca 2017 r. linia kolejowa na odcinku Chybie – Nędza/Turze oprócz ruchu pasażerskiego obsługuje także liczne składy towarowe. To właśnie tą trasą codziennie przejeżdżają pociągi, wożąc towary z Rybnickiego Okręgu Węglowego w inne rejony kraju.

2018.04.19 16:11

Nowe perony na stacji Rybnik

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE

Mieszkańcy Rybnika od kilku miesięcy obserwują intensywne prace związane z przebudową peronów na miejscowej stacji kolejowej. Perony zostaną podwyższone, wyposażone w specjalną nawierzchnię antypoślizgową i przystosowane dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

2018.04.19 15:35

BEZPIECZNA KOLEJ NA ŚLĄSKU DZIĘKI SYSTEMOWI EBILOCK

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE

Automatyczne blokady przejazdu pociągów, komputery, które same obliczają dozwoloną prędkość? To nie odległa przyszłość, ale rzeczywistość. Już wkrótce na śląskich torach zostanie oddany do użytku nowoczesny system Ebilock 950. Ta inwestycja to część trwającej od czerwca 2017 roku modernizacji odcinka Chybie – Nędza/Turze. W 2018 roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. unowocześnią urządzenia sterowania ruchem kolejowym na tym szlaku.

2018.03.23 14:28

Remontujemy cud architektury kolejowej w Rybniku!

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE, TOSZEK PÓŁNOC – RUDZIN...

Rozpoczął się remont jednego z najciekawszych i najpiękniejszych obiektów inżynieryjnych na Śląsku – Mostu Zamysłowskiego w Rybniku. Składa się on z czterech równych łuków. Wykonany został z cegły, kamienia i betonu i do złudzenia przypomina… antyczny, rzymski akwedukt. W odróżnieniu jednak od historycznych budowli wybudowano go, by umożliwić przejazd pociągów, a nie przepływ wody.

2018.01.26 15:37

KIEROWCO! POD WIADUKTEM NA CHWAŁOWICKIEJ NIE PRZEJEDZIESZ!

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE, TOSZEK PÓŁNOC – RUDZIN...

W styczniu kierowcy będą musieli zachować szczególną uwagę, poruszając się w centrum Rybnika. Od 26 stycznia rozpoczną się objazdy i obejścia związane z remontem wiaduktu nad ulicą Chwałowicką i potrwają do końca marca. 

2018.01.23 15:04

REMONT WIADUKTU W RYBNIKU. BĘDĄ ZMIANY!

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE

W styczniu rozpoczęliśmy długo wyczekiwany remont wiaduktu nad ulicą Chwałowicką w Rybniku. Zamknięcie przejazdu pod wiaduktem oznacza konieczność korzystania z objazdów. Dotyczy to zarówno kierowców, jak i komunikacji miejskiej. Również piesi będą korzystać z obejścia pod dworcem PKP.

2018.01.22 11:28

Wiadukt w Rybniku – zmiany w organizacji ruchu (WIDEONIFOGRAFIKA)

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

W ramach modernizacji linii Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle remontujemy wiadukt w Rybniku. Prace potrwają do końca sierpnia 2018 roku. Obejrzyj naszą videoinfografikę i dowiedz się, jakie przewidywane są zmiany w organizacji ruchu w związku z realizacją inwestycji.

2018.01.20 14:32

Wiadukt nad Chwałowicką doczekał się remontu

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE

Od 19 stycznia w Rybniku ruszyły prace na wiadukcie w samym centrum miasta. Najbardziej niebezpieczne i wymagające prace wymuszą zamknięcie przejazdu pod wiaduktem. Mieszkańcy i zmotoryzowani będą musieli liczyć się z czasowymi utrudnieniami; po ich zakończeniu Rybnik zyska więcej szybkich połączeń kolejowych, zarówno pasażerskich, jak i towarowych.

2018.01.01 11:25

Remont wiaduktu w Rybniku (WIDEONIFOGRAFIKA)

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

W ramach modernizacji linii Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle remontujemy wiadukt w Rybniku. Prace potrwają do końca sierpnia 2018 roku. W ramach inwestycji m.in. wyremontowane zostaną wyeksploatowane przęsła wiaduktu, wzmocnione zostaną metalowe podpory. Odbudowane zostanie torowisko i sieć trakcyjna. Zachęcamy do zapoznania się z naszą videoinfografiką!

2017.11.20 17:01

Śląsk i Opolszczyzna stawiają na tory

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczynają modernizację dwóch ważnych towarowych linii kolejowych w regionie. Inwestycje prowadzone są na terenie województw śląskiego i opolskiego. Mają odciążyć zatłoczone drogi lokalne, a tym samym poprawić bezpieczeństwo i zwiększyć możliwości rozwojowe okolicznych miast i gmin.

2017.11.20 16:19

Szyny zamiast asfaltu. W transporcie towarowym Śląsk stawia na tory

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizują dwie ważne linie kolejowe przebiegające przez Śląsk i częściowo przez Opolszczyznę. Korzystają z nich głównie składy towarowe, ale przebudowa poprawi też komfort mieszkańców okolicznych miejscowości, zmotoryzowanych i podróżnych.

2017.11.20 16:01

Kolej rośnie w Rybniku

CHYBIE – ŻORY – RYBNIK – NĘDZA/TURZE

Nowe perony, tory i trakcja elektryczna – to tylko niektóre efekty prowadzonej obecnie na terenie Rybnika przebudowy linii kolejowej łączącej Chybie i Nędzę. Robotnicy nie zwalniają tempa także w okresie jesienno-zimowym, a podczas prowadzonych prac wykorzystują sprawdzone technologie budowlane.

2017.11.16 13:55

Podpisana umowa z wykonawcą odcinka Toszek Północ – Stare Koźle

TOSZEK PÓŁNOC – RUDZINIEC GLIWICKI – STARE KOŹLE

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. 23 października podpisały umowę z wykonawcą odcinka Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle, którym została warszawska spółka PORR. Wykonawca rozpocznie od prac projektowych, a następnie przystąpi do robót budowlanych. Remont tego istotnego dla transportu towarów odcinka wyniesie około 180 mln złotych.